09.09.2022

Chia pomaga rozkręcić handel emisjami CO2 [PRASÓWKA]

Chia pomaga rozkręcić handel emisjami CO2 [PRASÓWKA]

Od teraz co miesiąc będziemy przeprowadzać przegląd prasy, w którym przyjrzymy się najnowszym wiadomościom na temat Chia. A zatem: gdzie ostatnio pisano o Chia Network i w jakim kontekście? 

Z pewnością największym newsem sierpnia był fakt, że Międzynarodowa Korporacja Finansowa (IFC) przy wsparciu Chia Network oraz start-upów Cultivo i Aspiration ogłosiła uruchomienie funduszu Carbon Opportunities. Głównym zadaniem globalnej platformy inwestycyjnej, działającej w oparciu o prywatny kapitał, ma być pozyskiwanie, tokenizacja i sprzedaż offsetów węglowych. Handel kredytami kompensacyjnymi to jeden ze sposobów na redukcję emisji CO2 – gdy dana organizacja uzyska odpowiednią ilość kredytów, może zneutralizować swój ślad węglowy. Wykorzystuje się w tym celu projekty przyjazne środowisku, na przykład sadzenie drzew, hodowla alg czy wytwarzanie energii odnawialnej (słonecznej i wiatrowej).

Fundusz Carbon Opportunities ma umożliwić finansowanie sprawdzonych projektów środowiskowych certyfikowanych przez kluczowe organizacje międzynarodowe. Innowacyjne technologie pomogą w identyfikacji, monitorowaniu i ewaluacji zweryfikowanych kredytów węglowych – w długofalowej perspektywie ich standaryzacja powinna przełoży się na złagodzenie zmian klimatycznych. Trzeba działać jak najszybciej: Paulo de Bolle, dyrektor IFC, wspomina o zakładanej redukcji emisji dwutlenku węgla nawet o 40%.

Ogromną rolę w tym projekcie odgrywa oczywiście technologia blockchain. Dzięki Chia handel kredytami węglowymi będzie mógł przebiegać przejrzyście, bezpiecznie i sprawiedliwie. Łańcuch bloków stanie na straży integralności globalnego handlu emisjami dwutlenku węgla. Jak podkreśla Gene Hoffman, przedstawiciel Chia Network, platforma Carbon Opportunities to efekt wspólnych wysiłków na rzecz rozwiązania jednego z kluczowych problemów współczesnego świata, jakim jest kryzys klimatyczny. Technologia Chia odgrywa istotną rolę, jeśli chodzi o porządek w finansach, przy czym nadrzędnym celem pozostaje zrównoważona emisja CO2. 

Agencja Reuters podała, że fundusz Carbon Opportunities został zasilony zawrotną kwotą 10 milionów dolarów – tymczasem to dopiero początek. Traktowanie kredytów węglowych podobnie jak innych aktywów finansowych z pewnością rozkręci raczkujący handel emisjami dwutlenku węgla.

Wieści te odbiły się szerokim echem w zagranicznych mediach. 17 sierpnia napisały o tym m.in. portale Reuters, ESG News, The Tokenist, CoinDesk czy Ledger Insights. Stosowna notatka pojawiła się też oczywiście na oficjalnej stronie IFC, czyli organizacji Grupy Banku Światowego. Dzień później ukazał się również artykuł w portalu Axios.

To ważny krok nie tylko dla działań klimatycznych, ale też dla rozwoju samej sieci Chia Network. Ekologiczny blockchain Chia cieszy się dobrą prasą – duże amerykańskie media przedstawiają sieć jako zieloną alternatywę dla tradycyjnych łańcuchów bloków.

 


powrót ››