Plany Chia Network na 2023 rok

Zespół Kopalnie Krypto - czwartek 9 marca 2023

Plany Chia Network na 2023 rok

Ostatnio na oficjalnym blogu Chia pojawił się wpis, w którym projekt dzieli się swoimi planami inwestycyjnymi na kolejne miesiące. Do wglądu zainteresowanych udostępniono szczegółowy harmonogram rozwoju produktów, który obejmuje cały 2023 rok. Cel jest oczywiście taki, aby XCH trafiła do ścisłej czołówki graczy na rynku kryptowalut – a żeby to się udało, konieczne jest wsparcie obszarów, które wyróżniają Chia na tle innych projektów blockchainowych. Czego możemy się spodziewać w najbliższej przyszłości?

 

Główne obszary inwestycji

 

Plan rozwoju produktów obejmuje trzy główne obszary inwestycji: rozwój ekosystemu Chia (w tym wydajności i bezpieczeństwa sieci), rozwój nowych funkcji i narzędzi oraz rozwój samej społeczności farmerów. Obszary te wzajemnie się przenikają, a progres w jednym z nich umożliwia postępy w innych – przykładowo, zapewnianie użytkownikom najnowszych technologii i funkcjonalności pozwoli na coraz lepsze wykorzystanie platformy, a to wspomoże dalszy rozwój zaangażowanej i wyedukowanej społeczności.

 

Zespół Chia Network zidentyfikował kilka kluczowych tematów na 2023 rok – wśród nich znalazły się takie zagadnienia, jak:

  • utworzenie krytycznej infrastruktury kryptograficznej i zapewnienie dla niej koniecznego wsparcia,

  • budowa prymitywów kryptograficznych, które stanowią podstawę dla włączania aktywów rzeczywistych (tzw. RWA),

  • utrzymanie obranej, skutecznej strategii rynkowej,

  • udoskonalenie procesów farmienia i plotowania oraz ogólne wsparcie rozwoju społeczności.

 

Przyjrzyjmy się każdemu z tych punktów i rozłóżmy je na części pierwsze.

 

Wsparcie krytycznej infrastruktury

 

Jeśli chodzi o krytyczną infrastrukturę kryptograficzną, pod lupę trafią dwa podstawowe obszary: portfele sprzętowe oraz mosty. Te drugie pełnią istotną funkcję w bezpiecznym przepływie aktywów z innych blockchainów na docelowy łańcuch. Plany są bardzo ambitne – w drugim kwartale ma zostać udostępniony kod pierwszego mostu zarządzanego przez ekosystem, konkretnie ETH-XCH. Chia Network zamierza też zapewnić obsługę zewnętrznego podpisywania kluczy portfeli sprzętowych; w drugiej połowie 2023 roku pojawi się wsparcie dla Ledgera (portfela sprzętowego).

 

Kolejne prymitywy kryptograficzne

 

Prymitywy kryptograficzne to podstawowe bloki konstrukcyjne, które są niezbędne do zabezpieczania sieci. Chia Network jest bardzo dumna ze swoich prymitywów, które napędzają adopcję Chia i są wartościowym wyróżnikiem sieci. Do Ofert Chia czy DataLayer już wkrótce dołączą kolejne rozwiązania; z kolei te już funkcjonujące zostaną ulepszone i rozbudowane. To plan, który ma ułatwić dostęp do aktywów RWA i zwiększyć ogólny poziom zaangażowania w ekosystem.

Konkrety? Jeszcze w pierwszym kwartale prymityw Clawback pozwoli programistom portfeli cofać omyłkowe wydatkowanie środków (np. przesłanych na mylny adres). W dalszej części roku Enterprise Custody umożliwi dodanie interfejsu GUI do wszechstronnego narzędzia do przechowywania aktywów. Na drugi kwartał zaplanowano wprowadzenie tokenu bezpieczeństwa CAT, który będzie wymagał weryfikowalnych poświadczeń (VC). Do DataLayer ma zostać dodana funkcja uprawnień nakierowana na nowe segmenty klientów (przedsiębiorstwa będą mogły zachować prywatność danych, ustawiając stosowne uprawienia dostępu). Z kolei Pay on Inclusion ma umożliwić przeprowadzanie transakcji e-commerce oraz dokonywanie płatności za pomocą Ofert Chia. W ramach rozszerzania samego prymitywu Ofert zaplanowano CHIP 'Assert Before' (z ang. „potwierdzaj przed”), który ma znacząco poprawić płynność handlu aktywami cyfrowymi na giełdach DEX Chia.

 

Utrzymanie strategii rynkowej

 

Chia Network zamierza – podobnie jak do tej pory – dostarczać infrastrukturę i narzędzia, które realnie wpływają na przyszłość światowego handlu i globalnych finansów. Sieć od początku swojego istnienia koncentruje się na potrzebach klientów (zwłaszcza tych korporacyjnych i twórcach ekosystemów) i nie ma zamiaru zmieniać tej strategii. Do zestawu narzędzi deweloperskich Chia ma niebawem dołączyć DAO. Możemy się więc spodziewać nowej generacji zdecentralizowanych organizacji autonomicznych – powstałe podmioty będą oczywiście w pełni zgodne z obowiązującymi regulacjami finansowymi.

Pierwotne DAO ma się pojawić już w drugim kwartale 2023 roku. Dzięki temu każda chętna jednostka – czy to globalna korporacja, czy zorganizowana grupa przyjaciół – zyska możliwość utworzenia skarbca czy wzięcia udziału w głosowaniu na temat wydatkowania czy zarządzania DAO. Pierwotne podmioty pomogą przetestować pewne mechanizmy w praktyce, a docelowo stworzyć nową, bardziej zgodną klasę DAO.

 

Poprawki w zakresie farmienia i plotowania

 

Społeczność farmerów jest tak ważna dla całego ekosystemu, że nie można przecenić jej znaczenia. Dlatego Chia planuje przeznaczyć lwią część zasobów właśnie na wsparcie owej społeczności. Sieć pamięta nie tylko o doświadczonych farmerach, ale też o tych, którzy dopiero się wdrażają – i jednym, i drugim ma się żyć jeszcze lepiej.

Chia opracowuje narzędzia do farmienia i plotowania typu open source, które są w zasadzie bezkonkurencyjne w swojej klasie. Nie oznacza to jednak, że nie ma już żadnej przestrzeni na rozwój. W pierwszym kwartale ogłoszono program beta dla plotera opartego na GPU. Dzięki Bladebit CUDA można znacząco przyspieszyć proces tworzenia działek. Drugi kwartał ma przynieść ploter z szerokim wsparciem kart Nvidia wyposażonych w rdzenie CUDA w ramach systemów Windows i Linux, a także możliwość kompresji plotów (co stanowi szansę na większą liczbę nagród przy takiej samej wolnej przestrzeni dyskowej). W drugiej połowie 2023 roku jest w planach rozszerzenie wsparcia dla farmingu i harvestingu nie tylko za pomocą CPU, ale też GPU. Wreszcie: w odpowiedzi na sugestie społeczności, około rok od wysyłki zostanie aktywowany CHIP-12 – grindowanie plotów pozostanie więc nieopłacalne, a farmienie wciąż będzie opierać się na przechowywaniu wydzielonych działek.

 

Wnioski

 

Plan rozwoju produktów nie pozostawia wątpliwości – opiekunowie i deweloperzy Chia zamierzają się skupić na tym, co wyróżnia ich projekt spośród innych graczy na rynku. Jak na dłoni widać też, że projektowi zależy na dialogu ze społecznością – niedługo po tym wpisie Chia zorganizowała sesję Q&A, w trakcie której można było zaproponować swoje rozwiązania czy zgłosić ewentualne wątpliwości. Rozwój technologii i narzędzi to tylko kwestia czasu – pytanie, co zrobią z tym użytkownicy i w jaki sposób dostarczone nam zasoby pomogą nam zmienić świat.powrót ››


Farma Chia:
Uprawiaj i zarabiaj

Nie wiesz jak zacząć? Nie martw się, jesteśmy po to, by Ci pomóc! Oferujemy dwie opcje: zbuduj własną koparkę lub skorzystaj z naszej oferty gotowych koparek. Nasz sprzęt to gwarancja stabilnej i wydajnej farmy Chia, co przekłada się na większe szanse na wydobycie bloków i zyski!

Home Line

HARVEY Home Lite
Koparka Chia - HARVEY Home Lite

Liczba kryptowalut: Chia + 3 Kryptowaluty

Przestrzeń do farmienia:  32TB 

Zużycie energii: 150W 

* Prezentowana grafika została wygenerowana przez AI i nie odzwierciedla dokładnego wyglądu rzeczywistego produktu.

HARVEY Home Max
Koparka Chia - HARVEY Home Max

Liczba kryptowalut: Chia + 7 Kryptowalut

Przestrzeń do farmienia:  64TB 

Zużycie energii: 160W 

* Prezentowana grafika została wygenerowana przez AI i nie odzwierciedla dokładnego wyglądu rzeczywistego produktu.

HARVEY Home Pro
Koparka Chia - HARVEY Home Pro

Liczba kryptowalut: Chia + 14 Kryptowalut

Przestrzeń do farmienia:  128TB 

Zużycie energii: 200W 

* Prezentowana grafika została wygenerowana przez AI i nie odzwierciedla dokładnego wyglądu rzeczywistego produktu.

Business Line

Koparka Chia - HARVEY Business Lite

Liczba kryptowalut: Chia + 50 Kryptowalut

Przestrzeń do farmienia:  108TB 

Zużycie energii: 280W 

* Prezentowana grafika została wygenerowana przez AI i nie odzwierciedla dokładnego wyglądu rzeczywistego produktu.

Koparka Chia - HARVEY Business Max

Liczba kryptowalut: Chia + 150 Kryptowalut

Przestrzeń do farmienia:  264TB 

Zużycie energii: 500W 

* Prezentowana grafika została wygenerowana przez AI i nie odzwierciedla dokładnego wyglądu rzeczywistego produktu.

Koparka Chia - HARVEY Business Pro

Liczba kryptowalut: Chia + 150 Kryptowalut

Przestrzeń do farmienia:  502TB 

Zużycie energii: 550W 

* Prezentowana grafika została wygenerowana przez AI i nie odzwierciedla dokładnego wyglądu rzeczywistego produktu.

Koparka Chia - HARVEY Business Pro +

Liczba kryptowalut: Chia + 150 Kryptowalut

Przestrzeń do farmienia:  1032TB 

Zużycie energii: 700W 

* Prezentowana grafika została wygenerowana przez AI i nie odzwierciedla dokładnego wyglądu rzeczywistego produktu.

  • Leasing
  • Zdalne Zarządzanie
  • Pełne Dostosowanie
  • Gwarancja
  • Wysoki Stosunek Wydajności do Ceny
  • Maksymalnie Zoptymalizowane

Nasi partnerzy:

Zapisz się do newslettera
 
Najważniejsze newsy i poradniki prosto na Twój e-mail
Proszę podać poprawny adres e-mail.
Proszę zaakceptować warunki newslettera

Made with 🖤 in Poland     All Rights © Reserved 2023