Zespół Kopalnie Krypto - piątek 12 maja 2023
Karcianka od Chia?! - premiera ChiaTCG
Chia Trading Card Game (ChiaTCG) to sieciowa gra karciana autorstwa Chia Network. Jest to rozwiązanie otwartoźródłowe, co oznacza, że każda osoba posiada wgląd w kod źródłowy aplikacji. Sama gra natomiast stanowi tzw. dowód słuszności koncepcji (ang. proof-of-concept) i wpisuje się w ideologię Web3. ChiaTCG służy jako punkt odniesienia wspierający adopcję technologii Chia wśród twórców gier. Pokazuje również, w jaki sposób prymitywy Chia łączą się, tworząc infrastrukturę technologiczną dla platformy programistycznej CODE.
Dzięki temu otwartoźródłowemu projektowi społeczność Chia (i nie tylko) może teraz tworzyć własne gry oparte o NFT. W ten sposób będzie można pokazać, w jaki sposób własność cyfrowa w obrębie wielu gier działa zarówno dla twórców, jak i graczy. Zespół Chia Network wierzy, że jest to kolejny etap ewolucji gospodarki cyfrowej, której pragną powyższe grupy.
Chia Network zamierza jednak pójść o krok dalej. Poprzez zestaw gier karcianych Web3 opartych na swoich osiągnięciach może pokazać innym twórcom gier, jak działa technologia Chia i jaką zapewnia wartość dla graczy. Zespół Chia Network wierzy, że platforma programistyczna CODE spełnia potrzeby użytkowników i może stać się podstawową infrastrukturą dla wielu uznanych gier sieciowych. CODE posiada również potencjał do bycia przyszłością gier wideo.
Dlaczego gra karciana?
Gry karciane to popularny gatunek gier. Został wybrany przez Chia Network jako pierwszy cel, aby pokazać jedną z największych zalet ekosystemu – Oferty Chia. Większość internetowych karcianek nie zezwala na własność cyfrową ani handel, nakładając na użytkownika końcowego restrykcyjne warunki świadczenia usług i umowy licencyjne. Istnieje kilka gier karcianych opartych na NFT, które umożliwiają kupowanie i sprzedawanie kart. Odbywa się to jednak wyłącznie na scentralizowanych rynkach. Chia Network dąży do tego, aby handel w obszarze internetowych gier karcianych wrócił do domeny Peer to Peer (P2P) i odbywał się bezpośrednio między użytkownikami. Dla osób grających w fizyczny odpowiednik takich gier jest to coś naturalnego i stanowi standard.
Gatunek gier karcianych eliminuje kluczowy problem związany z interoperacyjnością gier – wykorzystanie złożonych zasobów wizualnych. Gry karciane opierają się głównie na grafice 2D, zatem interoperacyjność istnieje dzięki standardowym formatom (JPG, PNG, GIF). Dodatkowo umożliwia to łatwe wykorzystanie wszystkich NFT istniejących już w ekosystemie Chia.
Jak zagrać w tę grę?
Gra zostanie opublikowana jako otwarta beta 18 maja 2023 roku. Z uwagi na fakt, że projekt wpasowuje się w ideologię Web3, zespół Chia Network chciał zastosować zestaw działań społecznościowych, zanim gra zostanie udostępniona publicznie. Plany dla różnych części społeczności Chia wyglądają następująco:
- Kolekcjonerzy NFT – jeśli posiadasz już NFT Chia, możesz zobaczyć, jak potężne będzie twoje NFT w ChiaTCG dzięki narzędziu oceniającemu. Możesz uzyskać do niego dostęp za pośrednictwem głównej witryny gry i zweryfikować swoje NFT, podając adres portfela lub DID. Alternatywnie możesz odwiedzić niektóre z najpopularniejszych przeglądarek NFT Chia lub eksploratorów łańcucha bloków. Kolekcjonerzy posiadający przynajmniej sześć NFT otrzymają dostęp do otwartej bety.
- Społeczność Chia – każdy użytkownik posiadający portfel Chia i DID będzie mógł zagłosować na ostateczną nazwę projektu. Biorąc pod uwagę, że jest to dowód słuszności koncepcji, nazwa będzie prezentowana prawdziwym potencjalnym partnerom. W związku z tym zespół prawny Chia Network zaproponował trzy nazwy: ChiaVerse, ChiaFrenzy oraz ChiaMania. Zagłosować można pod następującym linkiem: https://polls.offerpool.io/p/ChiaTCG
Kto jest zaangażowany w ChiaTCG?
Chociaż Chia Network nakreśliło obszar, w którym chciałoby pracować, gra ChiaTCG oraz ekosystem są napędzane przede wszystkim przez społeczność, której wkład przedsiębiorstwo chciałoby uhonorować. Poniżej znajduje się lista projektów społeczności i firm, które pomogły w tworzeniu i promowaniu gry:
- Kalt Solutions – opracowanie rdzennej funkcjonalności ChiaTCG.
- MintGarden – integracja narzędzia oceniającego ze swoją przeglądarką NFT.
- SpaceScan.io – integracja narzędzia oceniającego ze swoim eksploratorem łańcucha bloków.
- Farmers Market - integracja narzędzia oceniającego ze swoją przeglądarką NFT.
- SumSet Tech – stworzenie swojej wersji gry karcianej o nazwie Decentralized Dominon, świadczenie usług konsultingowych i programistycznych w ramach adaptacji środowiska CODE.
- Crew of Eight – zapewnienie zasobów graficznych z własnej gry, która znajduje się obecnie w fazie tworzenia.
- Heroes of Quantum – opracowanie jednej z pierwszych gier koncepcyjnych na blockchainie Chia. W planach znajdują się dalsze prace z wykorzystaniem środowiska CODE.
- Monkeyzoo – tworzenie gry karcianej, która będzie wykorzystywać nową technologię NFT Chia, aby umożliwić ulepszanie i degradację zasobów cyfrowych.
- Pawket – budowanie koncepcyjnej gry karcianej o nazwie Cats’ Castle Confrontation.
- chiaSWARM.ai – tworzenie narzędzi dla twórców umożliwiających łatwe importowanie i generowanie zasobów na potrzeby gier karcianych. Narzędzia te napędzane są przez zdecentralizowaną pulę farmerów opłacanych w XCH, którzy opierają swój sprzęt na kartach graficznych.
- Offerpool.io – stworzenie systemu głosowania opartego na DID Chia. Umożliwia on społeczności oddawanie głosów na ostateczną nazwę gry.
Dlaczego gra została wydana pod szyldem Chia?
Chia Network nawiązało współpracę z Kalt Solutions, aby opracować referencyjny model gry o otwartym kodzie źródłowym. Przedsiębiorstwo wykupiło prawa do oznaczenia projektu swoją marką, aby upewnić się, że ChiaTCG będzie dostępna przez co najmniej rok w celach demonstracyjnych.
Jak wygląda harmonogram wydawniczy?
Podobnie jak w przypadku innych gier Web3, ChiaTCG jest projektem napędzanym przez społeczność.
Najnowsze wiadomości w języku angielskim można znaleźć na głównej stronie gry pod następującym linkiem: https://www.chia.net/tcg/
Narzędzie oceniające NFT można znaleźć pod następującym łączem: https://chiatcg.com/