Zespół Kopalnie Krypto - poniedziałek 12 czerwca 2023
Stably Bridge, green-washing i gry NFT [PRASÓWKA]
Co pisały światowe media o Chia Network w ciągu ostatniego miesiąca? Jak zawsze, pojawiło się kilka ciekawych publikacji – tradycyjnie zapraszamy na skrót najważniejszych informacji.
Stably łączy BTC i ETH z ekosystemem Chia
Stably – wiodący dostawca infrastruktury płatniczej Web3 – obsługuje użytkowników zarówno rozwiniętych, jak i świeżo powstających ekosystemów blockchain. Jak przyznaje Yahoo! Finance, firma nawiązała współpracę z Chia Network już w 2021 roku poprzez ustanowienie stablecoina Chia USDS. Ostatnio do ekosystemu DeFi wprowadzono mosty Bitcoina i Ethereum, dzięki którym użytkownicy zyskali dostęp do kryptowalut w sieci Chia pod symbolami giełdowymi BTCS oraz ETHS. Aktywa można pozyskać za pośrednictwem Stably Bridge (po weryfikacji KYC), Dexie.Space bądź Goby Wallet. To partnerstwo jest bardzo istotne dla Chia Network – nie dość, że pozwala na korzystanie z BTC i ETH na łańcuchu bloków Chia, to zwiększa interoperacyjność zdecentralizowanych, solidnych ekosystemów DeFi. Jest to także jasny sygnał, że Stably ma zamiar napędzać adopcję kryptowalut i DeFi na różnych blockchainach. Zabezpieczenia BTCS i ETHS są przechowywane w Prime Trust, a Stably zamierza co miesiąc publikować salda kont zabezpieczeń na własnej stronie internetowej.
Koniec green-washingu?
Portal Cointelegraph popełnił ciekawy artykuł o blockchainie jako remedium na problem greenwashingu (greenwashing - zjawisko polegające na wywoływaniu u klientów wrażenia, że produkt czy usługa są ekologiczne, choć nie jest to zgodne z prawdą). Zrównoważone łańcuchy bloków rzeczywiście mają szansę przyczynić się do poprawy sytuacji klimatycznej. Oferowana przez nie transparentność i łatwiejsza weryfikacja danych są obecnie na wagę złota. Podczas gdy 68% wykonawców firm w Stanach przyznaje się do greenwashingu, potrzebne są konkretne rozwiązania, które pozwoliłyby zweryfikować szczerość wygłaszanych deklaracji. White paper opublikowany przez WEF powołuje się na konkretne przykłady, w tym inicjatywę Climate Action Data Trust, która jest możliwa właśnie dzięki blockchainowi Chia. W tekście powołano się na CEO firmy, Gene'a Hoffmanna, który otwarcie przyznaje, że obecny rynek handlu kredytami węglowymi pozostawia wiele do życzenia zarówno pod kątem transparentności, jak i otwarcia na innowacje. Choć niezmienny blockchain nie jest żadnym magicznym rozwiązaniem, które uleczy nas ze wszystkich środowiskowych problemów, technologia ma potencjał, aby doprowadzić erę greenwashingu do zasłużonego końca. Oprócz deklarowanych emisji CO2 należałoby wziąć pod lupę także finansowanie inicjatyw proekologicznych oraz rynek czystej energii. W dużym skrócie: zwiększona adopcja technologii blockchain jest w interesie wszystkich, którym zależy na dobrostanie naszej planety.
CODE, karcianka ChiaTCG i potencjał gier NFT
Business Wire, portal, który uważnie śledzi wszystkie poczynania Chia Network, opublikował wpis na temat uruchomienia platformy programistycznej CODE (Chia Open Digital Economy). Firma wsparła w ten sposób branżę gier wideo w jej drodze do otwartego Metaverse. Zrównoważona infrastruktura ma umożliwić twórcom gier włączenie w szeregi Web3 – każdy chętny będzie mógł stworzyć swoją grę w oparciu o NFT oraz udostępnić ją potencjalnym graczom. Pierwszą praktyczną realizacją tego zamierzenia ma być ChiaTCG – referencyjna karcianka typu open source. Dzięki Chia Offers gracze będą wykonywać między sobą bezpośrednie transakcje – kupowanie i sprzedawanie kart w domenie P2P doskonale odzwierciedla sposób, w jaki handlujemy kartami w świecie rzeczywistym. Business Wire zacytowało Gene'a Hoffmanna, który ma dość spłycania koncepcji Metaverse do pustego chwytu marketingowego. Zamiast tego Chia Network postawiła na interoperacyjność i podjęła realny wysiłek przystosowania blockchainu do wyzwań, jakie stawia przed nami otwarta ekonomia cyfrowa. To nie pierwszy raz, kiedy Chia wykazała się inicjatywą i innowacyjnym, wybiegającym w przyszłość podejściem. Opublikowana karcianka jest oczywiście dostępna pod adresem https://chiatcg.com.
W tym samym kontekście napisał o ChiaTCG Andrew Hayward w swoim artykule dla Decrypt.co. Autor zaznacza, że branża gier Web3 rozwija się już na innych blockchainach i stawia pytanie, czy Chia ma szansę zostać istotnym graczem w przestrzeni gier NFT. Teoretycznie uruchomienie CODE i karcianki ChiaTCG, która obsługuje wszystkie NFT obecne w Chia i zamienia je w grywalne karty, ma szansę przeważyć szalę na korzyść zielonego blockchainu. Kluczowe znaczenie może mieć tutaj postać Richarda Tsao – dyrektora Metaverse w Chia Network i lidera w dziedzinie gier, który ma za sobą dwie dekady doświadczenia u takich gigantów, jak Microsoft, Ubisoft czy Riot Games. Mężczyzna już od dawna nosił się z ambicją zbudowania otwartego ekosystemu zbywalnych aktywów należących do graczy, ale dopiero Chia Network pozwoliła mu w pełni rozwinąć skrzydła. Tsao dostrzega przewagę Chia nad innymi blockchainami – m.in. fakt, że standard NFT1 współpracuje z systemem Chia Offers i pozwala na handel kartami w trybie P2P. Choć dziennikarz Decrypt.co pozostaje dość sceptyczny w ocenie potencjału Chia, widać, że traktuje entuzjazm Tsao z należytą powagą. Jak przyznaje cytowany dyrektor: odblokowanie prawdziwej interoperacyjności „może zająć trochę czasu”.
Tyle w prasówce z maja – wypatrujcie kolejnego przeglądu już za miesiąc!