Zespół Kopalnie Krypto - czwartek 18 maja 2023
Nowa jakość na rynku CO2 dzięki blockchainowi Chia Network
W obliczu kryzysu egzystencjalnego Porozumienie Paryskie dąży do ograniczenia poziomu ocieplenia do 1,5°C poprzez współpracę na skalę światową. Rynek uprawnień do emisji dwutlenku węgla odgrywa istotną rolę w realizacji tego celu. Pierwotnie nie został on jednak stworzony z myślą o zakresie i skali dzisiejszych wyzwań. Jego twórcy nie brali również pod uwagę postępu technologicznego. Wiele fundamentalnych technologii i procesów napędzających dzisiejszy rynek uprawnień do emisji dwutlenku węgla jest przestarzałych. Według Chia Network taki stan rzeczy nie musi mieć miejsca. Aby rynek ten mógł najskuteczniej spełniać swój cel, musi posiadać lepszą księgowość z jasnymi standardami oraz lepszy wgląd w projekty i kredyty. Musi także cechować się zwiększoną wydajnością dla tych, którzy chcą przeprowadzać transakcje.
Zespół Chia Network wierzy w siłę i wartość rynku uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Pokłada również wiarę w możliwość przyspieszenia ewolucji tego rynku w kierunku bardziej przejrzystego i zdemokratyzowanego ekosystemu. Wówczas możliwe stanie się zapewnienie jakości, umożliwienie innowacji i napędzanie postępu w działaniach na rzecz klimatu. Powyższe aspekty można urzeczywistnić wyłącznie dzięki bezpiecznej architekturze i wdrożeniu technologii blockchain.
Niezmienna przejrzystość
Publiczne łańcuchy bloków tworzą niezmienne rekordy danych. Żadna ze stron nie może edytować historii ani atrybutów transakcji zabezpieczonych w blockchainie. Dzieje się tak, ponieważ każdy węzeł sieci przechowuje kopię całej bazy danych. Zwiększenie liczby węzłów zwiększa poziom niezmienności i trwałości rejestrowanych informacji. Oznacza to zatem większe bezpieczeństwo i przejrzystość. Łańcuch bloków Chia jest jednym z najbardziej zdecentralizowanych blockchainów. Posiada on ponad sto tysięcy węzłów na całym świecie. Tym samym dane o każdej zarejestrowanej transakcji posiadają ponad sto tysięcy kopii.
Climate Action Data Trust (CADT) to zdecentralizowana platforma metadanych uruchomiona w wyniku współpracy Banku Światowego, rejestrów emisji dwutlenku węgla, IETA, rządu Singapuru i innych krajów. Jej celem jest łączenie, agregowanie i harmonizowanie głównych danych dotyczących rejestru emisji dwutlenku węgla. W przeciwieństwie do innych inicjatyw CADT opiera się na sieci peer-to-peer. Oznacza to, że składa się ona z równorzędnych uczestników (standardy i rejestry węglowe), z których każdy publikuje swoje dane w łańcuchu bloków. W ten sposób technologia ta odzwierciedla podejście Porozumienia Paryskiego do współpracy wielostronnej. Dzięki niezmienności blockchainu Chia wszystkie krytyczne informacje związane z klimatem będą dostępne za pośrednictwem CADT. Dane te pozostaną niezmienne, nawet jeśli rejestry przestaną działać lub zdecydują się na zmianę technologii. Należy podkreślić, że uczestnictwo w CADT jest możliwe niezależnie od tego, czy rejestr wykorzystuje technologię blockchain, czy opiera się na scentralizowanej architekturze bazy danych.
Weryfikowalna własność
Dzisiejszy rynek uprawnień do emisji dwutlenku węgla opiera się na scentralizowanych rejestrach, które nie komunikują się i nie umożliwiają transferów między sobą. Większość graczy tego rynku będzie miała do czynienia z kilkoma systemami, ponieważ ich cyfrowe portfolio aktywów węglowych często obejmuje różne standardy.
Kupowanie i przechowywanie aktywów węglowych w dzisiejszej infrastrukturze rynkowej jest równoznaczne z wejściem do domu towarowego, wybraniem i zakupem produktu, ale bez możliwości wyniesienia go ze sklepu. W przypadku rynku uprawnień do emisji dwutlenku węgla wycenianego na miliardy dolarów, w którym biorą udział coraz więksi gracze, w tym rządy, tworzy to kilka problemów. Za przykład mogą posłużyć zasady dotyczące bezpieczeństwa konta (loginy, środowiska), które w większości znajdują się poza kontrolą użytkownika. W przypadku portfeli przechowujących aktywa użytkowników można zaobserwować ograniczenia interfejsów aplikacji. Dostęp do nich zależy natomiast od operatora i podlega ryzyku, jeśli bazy danych przestaną działać lub zostaną wycofane z użycia, nawet w przypadku rządów zarządzających projektami we własnym kraju.
Chia Network jest w stanie tworzyć prawdziwe, cyfrowe aktywa węglowe, emitując je lub tokenizując na blockchainie z odpowiednią strukturą portfela. Umożliwi to pełną kontrolę, użytkowanie i rozporządzanie aktywami przez ich prawowitego właściciela – bez uzależnienia od jakiejkolwiek strony trzeciej.
Stan infrastruktury aktywów na dzisiejszych rynkach uprawnień do emisji dwutlenku węgla skutecznie utrudnia ewentualny wzrost i poprawę. Nie jest zatem rozwiązaniem pozwalającym na osiągnięcie celu Porozumienia Paryskiego. Tokenizacja kredytów węglowych nie stanowi rozwiązania, lecz zmniejsza ryzyko związane z posiadaniem aktywów węglowych. Upraszcza również zarządzanie bardziej rozbudowanymi portfelami przechowującymi te aktywa. Co więcej, umożliwia rozwój nowych produktów i rozwiązań dla rynków uprawnień do emisji dwutlenku węgla, ponieważ ustanawia fundamentalny, otwarty ekosystem.
Zaufane mechanizmy kontroli
Otwarty ekosystem oparty o technologię blockchain umożliwia innowatorom rynkowym (standardy węglowe, agencje certyfikujące, programy etykietowania) definiowanie swoich konkretnych zasad wdrażania i zarządzania rozwiązaniami. Jednocześnie mogą oni polegać na użyteczności, niezmienności i przejrzystości łańcucha bloków w celu zabezpieczania transakcji.
Standard węglowy wykorzystujący technologię blockchain może zdefiniować kryteria określające, kto może przeprowadzać transakcje dotyczące ich konkretnych aktywów (tj. status prawny, jurysdykcja, akredytowany właściciel rzeczywisty). Jednocześnie może zlecić potwierdzenie tych kryteriów wyspecjalizowanemu podmiotowi. Dane do pomiaru, weryfikacji i walidacji działań związanych z projektami węglowymi mogą być natychmiast autoryzowane i raportowane w blockchainie. W ten sposób zapewniona zostanie przejrzystość i wiarygodność danych dotyczących projektu w trakcie całego cyklu jego wdrażania. Łańcuch bloków może także obsługiwać obowiązkowe, upoważnione operacje wycofywania, wymagane ujawnienia (tj. ceny) i tantiemy (dla twórców projektów lub standardów).
Innowacja Chia
Nie wszystkie łańcuchy bloków są sobie równe i nie wszystkie mogą zapewnić funkcjonalności opisane powyżej. Blockchain Chia oferuje nowatorską i z natury zrównoważoną platformę zapewniającą większą przejrzystość i zwiększony poziom bezpieczeństwa. Są to krytyczne i niezbędne komponenty dla kolejnej ewolucji infrastruktury rynku uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Chia Network wykorzystuje w tym celu zdecentralizowaną strukturę swojej technologii, model Coina, podstawowe cechy swojego blockchainu i środowisko programistyczne Chialisp.