Zespół Kopalnie Krypto - piątek 31 marca 2023
Projekt Spriggan - nowa wizja aplikacji zdecentralizowanych
Jakiś czas temu w ramach opisywania projektów społeczności wspomnieliśmy o projekcie Spriggan. Jest to koncept użytkownika Garrix, który wpadł na pomysł połączenia cyfrowej dystrybucji gier komputerowych z blockchainem Chia. 2 grudnia 2022 roku światło dzienne ujrzała pierwsza wersja demonstracyjna klienta Spriggan. Zawierała ona podstawowe funkcjonalności i działała na sieci testowej Chia. Nadchodząca wersja beta rozwiązania będzie potrafiła znacznie więcej!
Koncept modularności aplikacji zdecentralizowanych
Autor projektu Spriggan zaprojektował swoje rozwiązanie tak, aby było w pełni modularne i oferowało dowolne możliwości konfiguracyjne. Oznacza to, że klient ten w swojej podstawowej postaci nie posiada niemal żadnych funkcjonalności. Jest to raptem aplikacja stworzona za pomocą platformy programistycznej Electron. Zapewnia jedynie API (interfejs programowania aplikacji) służące do zarządzania torrentami, plikami i innymi funkcjami z poziomu systemu operacyjnego.
Prawdziwa magia dzieje się wtedy, gdy do klienta Spriggan załadowane zostaną aplikacje zdecentralizowane (DApps). Wersja beta rozwiązania będzie zawierała trzy autorskie, otwartoźródłowe aplikacje tego typu. W przyszłości projekt będzie wspierał zdecentralizowane aplikacje niezależnych twórców. Będą one mogły podmieniać niektóre elementy klienta Spriggan lub dodawać całkowicie nowe funkcjonalności do ekosystemu.
Tak jak wspomniano wyżej, autor klienta Spriggan udostępni również trzy aplikacje zdecentralizowane. Zostaną one opisane w kolejnych akapitach.
Sklep Spriggan
Aplikacja ta będzie stanowiła flagową funkcjonalność klienta Spriggan. Będzie to nic innego jak sklep, w którym użytkownicy będą mogli szukać, przeglądać i nabywać gry komputerowe. Po przejściu na stronę konkretnej gry system przeszuka giełdę dexie pod kątem najlepszych dostępnych ofert. Użytkownik będzie mógł nabyć grę bezpośrednio od autora lub „z drugiej ręki” od innego gracza. Należy mieć na uwadze, że bez względu na źródło pochodzenia gry autor zawsze otrzyma odpowiednie honorarium.
Źródło: https://bit.ly/42Ureg2
Wbrew założeniom technologii blockchain za kulisami sklepu Spriggan działają funkcje, które nie są całkowicie zdecentralizowane i ogólnodostępne. Może wydawać się to kontrowersyjne, lecz gry publikowane w głównym sklepie Spriggan będą wymagać moderacji. Dzięki temu możliwe będzie zweryfikowanie zaufanych wydawców i wyeliminowanie wirusów oraz prób oszustwa. Aplikacja zarządzająca sklepem jest otwartoźródłowa, więc gdyby moderatorzy Spriggan podjęli decyzję o ocenzurowaniu niektórych treści, użytkownicy będą mogli w prosty sposób tworzyć konkurencyjne sklepy na własnych zasadach.
Źródło: https://bit.ly/42Ureg2
Aplikacja publikująca
Aplikacja publikująca umożliwia wydawcom zarządzanie swoim zbiorem danych. Jest to baza danych oparta o technologię Chia DataLayer, która zawiera wszystkie informacje dotyczące produktów danego wydawcy. Aplikacja publikująca udostępni autorom możliwość modyfikowania strony głównej swojego sklepu oraz publikowanie nowych gier. Umożliwi również selektywne publikowanie aktualizacji na rynku Spriggan oraz rynkach konkurencyjnych, jeśli takowe powstaną w przyszłości. Za pomocą tej aplikacji wydawcy będą mogli również tworzyć kopie swoich gier w formie NFT za pomocą wbudowanego narzędzia do zbiorczego mintingu NFT.
Źródło: https://bit.ly/42Ureg2
Biblioteka Spriggan
Jest to aplikacja zdecentralizowana przeznaczona głównie dla graczy. Odczytuje ona wszystkie NFT Spriggan użytkownika i przedstawia je w formie biblioteki. Gracz ma następnie możliwość pobierania, instalowania i uruchamiania swoich gier.
Źródło: https://bit.ly/42Ureg2
Przyszłość projektu Spriggan
Przez ostatni rok głównym celem autora projektu było wydanie otwartej bety Spriggan. Dokładna data publikacji nie została jeszcze ustalona, lecz prawdopodobnie będzie miało to miejsce w kwietniu 2023 roku. Projekt posiada wiele elementów składowych, w związku z czym wydanie wersji o minimalnej, akceptowalnej funkcjonalności stanowi nie lada wyzwanie.
Według autora wersja beta projektu Spriggan to tylko początek. Wizja sklepu z grami komputerowymi wydaje się ciekawa, lecz jeszcze bardziej ekscytująco zapowiadają się plany na przyszłość.
Kolejnym celem po wydaniu wersji beta jest rozszerzenie sklepu tak, aby możliwe było publikowanie innych aplikacji zdecentralizowanych mogących integrować się z klientem Spriggan. Projekt jest modularny, co oznacza, że wydawcy będą mogli w prosty sposób publikować swoje aplikacje za pośrednictwem Spriggan. Zastosowanie technologii DataLayer oraz BitTorrent zniweluje konieczność korzystania z serwerów. To z kolei oznacza całkowitą decentralizację i brak opłat związanych z hostingiem plików. Dodatkowe marże wynikające z kosztów zarządzania kontami użytkowników i płatnościami nie będą już konieczne. Utrzymanie się z tworzenia oprogramowania stanie się znacznie łatwiejsze.
Podsumowanie
Projekt Spriggan miał być pierwotnie platformą do cyfrowej dystrybucji gier komputerowych. Z czasem jednak ewoluował i stał się ekosystemem definiującym na nowo ideę aplikacji zdecentralizowanych. Projekt Spriggan można porównać do budowli z klocków, którą można dowolnie rozbudować i zmodyfikować. Oznacza to, że w przyszłości może stać się uniwersalną platformą do publikacji programów, gier komputerowych i nie tylko. Możliwości są nieskończone i pozostaje jedynie obserwować, co przyniesie przyszłość projektu.