Zespół Kopalnie Krypto - poniedziałek 2 stycznia 2023
Biała księga Chia część 3 - wizja i kamienie milowe firmy
Każde sprawnie działające przedsiębiorstwo powinno mieć wizję - plan działania opisujący cele firmy. Spółki pozbawione takiej wizji, nastawione są wyłącznie na zysk, którego nie podtrzymuje żadna idea. Chia Network przedstawiła taką wizję w ramach białej księgi. Opisała również aspekty działalności swojej firmy, a także jej historię w formie kamieni milowych...
Każde sprawnie działające przedsiębiorstwo powinno mieć wizję - plan działania opisujący cele firmy. Spółki pozbawione takiej wizji, nastawione są wyłącznie na zysk, którego nie podtrzymuje żadna idea. Chia Network przedstawiła taką wizję w ramach białej księgi. Opisała również aspekty działalności swojej firmy, a także jej historię w formie kamieni milowych. Symbolizują one przełomowe momenty w historii przedsiębiorstwa. Przedstawienie najbardziej znaczących osiągnięć wpływa pozytywnie na opinie innych. Odniesione w ramach projektu sukcesy dają poczucie, że ma on duże szanse powodzenia.
Wizja firmy
Głównym powodem stworzenia Chia Network była chęć napędzania adopcji blockchainu Chia oraz pieniędzy cyfrowych. Służyło to także zapewnieniu regulacji, zaufania i przejrzystości w kontekście wykorzystywania zasobów. Wspomniane wyżej regulacje będą szczególnie istotne dla osób będących udziałowcami Chia Network po zarejestrowaniu jej kapitału na giełdzie papierów wartościowych.
Zespół Chia jest świadomy problemów spowodowanych oszustwami w świecie kryptowalut. Zamierza edukować i współpracować z twórcami prawa oraz wpływowymi urzędnikami. Inwestorzy zasługują na ochronę poprzez jawność i przejrzystość.
Intencją Chia Network jest sprzedaż usług związanych z oprogramowaniem. Jej celem jest również świadczenie wsparcia w zakresie autorskiego łańcucha bloków o otwartym kodzie źródłowym oraz inteligentnych transakcji. Docelową grupą odbiorców będą rządy, instytucje finansowe, korporacje oraz większe podmioty zajmujące się kupnem i sprzedażą nośników danych. Firma wspiera także oddolny rozwój zdecentralizowanych finansów, giełd oraz płatności transgranicznych. Stoi także po stronie użytkowników końcowych, którzy tworzą innowacje w zakresie swoich portfeli Chia. Takie podejście ma pozytywny wpływ na szybkość tworzenia aplikacji opartych o bezpieczne, zdecentralizowane pieniądze programowalne. Zbudowane przez Chia Network narzędzia umożliwiają deweloperom opracowywanie przyjaznych użytkownikom programów oraz portfeli.
Charakterystyczną cechą firmy jest unikalne podejście do finansowania, tworzenia oraz wspierania blockchainu. Chia Network jest przedsiębiorstwem nastawionym na zysk, planującym uzyskanie statusu spółki publicznej i tworzącym rozwiązania o otwartym kodzie źródłowym. Firma jest posiadaczem pre-farmy składającej się z coinów Chia. Przedsiębiorstwo zamierza wprowadzić akcje spółki na dużą giełdę papierów wartościowych. Celem tych działań jest podkreślenie wiarygodności, jakości zarządzania i zgodności z przepisami tworzonego przez Chia blockchainu, coinów oraz otwartoźródłowego oprogramowania klasy biznesowej. Firma planuje również uzyskać w ten sposób wsparcie ze strony rządów, instytucji finansowych i innych przedsiębiorstw.
Spółka wierzy, że jej wartość przełoży się częściowo na cenę coinów Chia ujętych w bilansie firmy. Wyraża również przekonanie, że oferowane przez nią rozwiązania będą miały pozytywny wpływ na wartość przedsiębiorstwa, a także będą napędzać globalną adopcję Chia w handlu. Bilans Chia Network umożliwi notowanym publicznie akcjom spółki działanie w charakterze funduszu ETF dla coinów Chia. Firma spodziewa się, że wartość wyceny jej akcji na rynku publicznym będzie pokrywać się z ruchami cenowymi coinów Chia na giełdach walut cyfrowych.
Chia jest blockchainem trwałym, bezpiecznym i zgodnym z prawem.
Działalność firmy
Firma została zarejestrowana 1 sierpnia 2017 roku w stanie Delaware. Założył ją Bram Cohen – wynalazca protokołu BitTorrent. Przedsiębiorstwo od samego początku skupiło się na opracowaniu łańcucha bloków Chia Network i promowaniu jego zastosowań. Blockchain ten jest globalną, zdecentralizowaną siecią opartą o otwarty kod źródłowy. Operuje ona w systemie rozliczeniowym wykorzystującym jej natywną kryptowalutę o nazwie Chia (XCH). Łańcuch bloków Chia zachowuje swoją wydajność, bezpieczeństwo i zgodność ze wszystkimi ekosystemami regulacyjnymi. Pozostaje jednocześnie łatwy w użyciu i adopcji.
Siedziba przedsiębiorstwa znajduje się w Kalifornii. W momencie tworzenia tej wersji dokumentu biznesowego zatrudnia 58 pracowników i wykonawców pełnoetatowych, a także 11 doradców pracujących w niepełnym wymiarze godzin. 39 osób skupia się głównie na badaniach i rozwoju. Pozostali pracownicy lub wykonawcy zajmują się zarządzaniem przedsiębiorstwem i implementacją jego biznesplanu.
Kamienie milowe firmy
Faza pre-alfa
W styczniu 2018 roku Chia Network brała udział w konferencji dotyczącej analizy protokołu blockchain oraz inżynierii bezpieczeństwa (BPASE ’18). Opublikowała wówczas artykuł naukowy „Beyond Hellman’s Time-Memory Trade-Offs with Applications to Proofs of Space”. Opisano w nim atak kryptograficzny typu Time-Memory Trade-Off w odniesieniu do metody Proof Of Space. W tym samym czasie rozpoczęła się również runda finansowania trwająca do marca 2018 roku. Przedsiębiorstwo zgromadziło wówczas fundusze rzędu 3,3 miliona dolarów. W ich skład weszły inwestycje ze strony A16Z, Greylock, True Ventures, Naval, Galaxy Digital, Metastable i wielu innych firm. W maju 2018 roku Chia Network opublikowała artykuł „Simple Proofs of Sequential Work” odnoszący się do metody PoSW. Dokument ten zdobył nagrodę za najlepszy artykuł na Eurocrypt 2018.
W sierpniu 2018 roku firma opublikowała za pośrednictwem serwisu GitHub swoją pierwszą bibliotekę open-source – bls-signatures. Projekt ten wraz z nowszymi publikacjami przedsiębiorstwa zwrócił uwagę ponad 35 niezależnych programistów, którzy zaproponowali ponad 75 usprawnień kodu. Swój udział w tworzeniu komponentów blockchainu Chia Network mają również przedstawiciele Ethereum 2, Dash i innych projektów. Adaptują oni także niektóre aspekty nowych technologii Chia.
W styczniu 2019 roku Chia Network wydała otwartoźródłową wersję Weryfikowalnej Funkcji Opóźniającej (VDF). Jest to prymityw kryptograficzny oparty o metodę Proof Of Time. Firma ogłosiła jednocześnie dwa konkursy związane z implementacją nowo wydanej funkcji. Miało to na celu optymalizację procesu implementacji oraz zwrócenie uwagi deweloperów. W ramach tych dwóch wyzwań zawodnicy starali się w jak najkrótszym czasie dokonać implementacji funkcji VDF lub odnaleźć luki w zabezpieczeniach. Doprowadziło to do czterokrotnego przyspieszenia algorytmu w porównaniu do jego pierwotnej wersji. Chia Network zatrudniła następnie jednego z zawodników. Jeden ze zwycięzców pracuje natomiast w charakterze wykonawcy.
W lipcu 2019 roku Chia Network wydała oprogramowanie oparte o metodę Proof Of Space oraz Zieloną Księgę. Dokonała także pierwszego tymczasowego zgłoszenia patentowego.
Faza alfa
W grudniu 2019 roku firma wydała symulator portfela w wersji alfa, dokumentację języka programowania Chialisp, a także wczesną implementację sieci testowej łańcucha bloków Chia Network.
Faza beta
W kwietniu 2019 roku przedsiębiorstwo wydało swój blockchain w wersji beta. Posiadał on pełną funkcjonalność portfela, a także obsługę transakcji i inteligentnych coinów w sieci testowej. Tysiące deweloperów oraz członków społeczności zainstalowało oprogramowanie łańcucha bloków Chia Network.
W lipcu 2020 roku światło dzienne ujrzał standard podpisów cyfrowych BLS. Był to efekt współpracy na skalę całej branży, w której brała udział także Chia Network. Po zakończeniu prac przedsiębiorstwo dokonało aktualizacji swojej implementacji tego standardu. Dzięki temu możliwe było sfinalizowanie opracowywanej przez Chia wersji metody Proof Of Space. Od tamtego momentu społeczność tworzyła ploty działające w sieci głównej (blockchain w wersji produkcyjnej).
W drugiej połowie 2020 roku wciąż niewypromowana sieć testowa Chia nieustannie znajdowała się na liście piętnastu blockchainów o największej liczbie publicznych węzłów. Zjawisko to miało miejsce bez względu na fakt, że w tamtym czasie każda kolejna wersja łańcucha bloków była w znacznym stopniu niekompatybilna z poprzednimi wydaniami. W styczniu 2021 roku osiągnięto szczytową pojemność sieci – około 30 petabajtów.
W listopadzie 2020 roku Chia Network wydała swój nowy algorytm konsensusu. Został on oparty o zamysł ujęty w artykule „Proof-of-Stake Longest Chain Protocols Revisited”, który został zaprezentowany na konferencji Standford Blockchain w lutym 2020 roku. Jego twórcy potwierdzili później prawdziwość wszystkich gwarancji bezpieczeństwa pierwszego konsensusu Chia w ramach wydanego w maju 2020 roku artykułu „Everything is a Race and Nakamoto Always Wins”.
Nowa metoda konsensusu Chia jest w stanie zabezpieczyć blockchain przed atakiem 51% w przypadku, gdyby atakujący był jedynym posiadaczem najszybszego Timelorda w całej sieci. Jeśli jednak posiadałby ich nieograniczoną ilość, mógłby dokonać ataku 43% w przypadku pojemności sieci rzędu 16 eksabajtów. Istnieją również dodatkowe rodzaje zagrożeń związane z posiadaniem szybszych Timelordów niż inni uczestnicy sieci. Są one jednak w znacznym stopniu niwelowane w wyniku rozwoju Timelordów Chia opartych o technologię ASIC. Szacuje się, że każdego miesiąca w światowym łańcuchu dostaw dostępne jest jedynie około 15 eksabajtów pojemności dyskowej, która nie została zarezerwowana przez centra danych. Próba wykupienia nośników o takiej pojemności wpłynęłaby znacząco na wzrost cen dysków. Nowy konsensus posiada również dodatkowe cechy mające znaczenie dla użytkownika końcowego. Bloki transakcji pojawiają się średnio co 52 sekundy, dając tym samym poczucie pewności, że blok zostanie wydobyty w oczekiwanym czasie. Kolejną cechą jest szybsze gromadzenie dowodów poświadczających o sfinalizowaniu transakcji. Proces farmienia został udoskonalony – co 10 minut 64 coiny Chia są rozdysponowywane pomiędzy 32 farmerów. Co 3 lata będzie następował halving nagród – planuje się łącznie 4 halvingi.
Mainnet
19 marca 2021 roku przedsiębiorstwo uruchomiło sieć produkcyjną Chia wyłącznie na potrzeby farmienia nagród. Obsługa transakcji oraz Chialisp została wdrożona 3 maja 2021 roku. Sieć w gwałtowny sposób rozrosła się do niemal 500 tysięcy pełnych węzłów, ostatecznie stabilizując się na poziomie 200 – 300 tysięcy. Dla porównania w czerwcu 2021 roku sieć Bitcoin posiadała 60 tysięcy aktywnych węzłów, podczas gdy w punkcie szczytowym było ich około 210 tysięcy. Przestrzeń dyskowa zabezpieczająca sieć szybko rozrosła się do 42 EB (36 EiB). Według danych z grudnia 2021 roku nieustannie utrzymywała ten poziom (32 – 36 EiB). Patrząc na przestrzeń rzędu 42 EB należy wziąć pod uwagę, że każdego miesiąca na rynku konsumenckim dostępne jest raptem około 15 EB.
Z powodu ogromnego wzrostu popytu na dyski twarde farmerzy potrzebowali systemu poolingu. Umożliwiłby on łączenie się w grupy i dzielenie się nagrodami w celu wygładzenia dochodów. W lipcu 2021 roku Chia Network zaimplementowała najbardziej zdecentralizowany protokół poolingu. Była to pierwsza rozbudowana aplikacja działająca na blockchainie Chia i zbudowana w Chialisp. Umożliwia ona każdemu farmerowi dołączenie do dowolnej puli. W każdej chwili może ją zmienić lub powrócić do farmienia indywidualnego. Dodatkowe oprogramowanie nie jest potrzebne - farmerzy wciąż generują bloki za pomocą klienta Chia. Dla porównania w sieci Ethereum i Bitcoin o transakcjach dołączanych do bloków decydują duże pule zcentralizowane. Pula Chia jest odporna na sytuację, w której farmer będzie próbował opuścić ją zaraz po wydobyciu bloku. Zmiana lub wyjście z puli wiąże się z 30-minutowym czasem oczekiwania. Dzięki temu bezpieczna współpraca farmerów i operatorów pul nie wymaga bezgranicznego zaufania. W grudniu 2021 roku istniało około 69 pul Chia.
W sierpniu 2021 roku Chia Network wydała udoskonalony zestaw rozwojowych narzędzi dydaktycznych oraz dokumentację języka Chialisp. Zgrało się to w czasie z jednym z hackathonów, dzięki czemu w punkcie szczytowym tego wydarzenia swój udział zgłosiło około 50 projektów i 600 deweloperów niezależnych.
Adopcja
W listopadzie 2021 roku Chia Network uruchomiła projekt Circular Drive Initiative we współpracy z Billem McDonough, Seagate oraz Western Digital. Celem przedsięwzięcia jest przedłużenie żywotności przeciętnego dysku twardego z czterech do ośmiu lat w ramach tworzenia rynku używanych nośników danych wykorzystywanych przez farmerów Chia. Ponadto Seagate i Western Digital będą przyjmować zużyte dyski na potrzeby recyklingu i regeneracji. Projekt ten wykracza poza ekosystem Chia, ponieważ umożliwi ogromnym centrom danych redukcję generowanych elektrośmieci.
Niedługo potem przedsiębiorstwo ogłosiło, że Grupa Banku Światowego wybrała technologię łańcucha bloków Chia jako podstawę projektu Climate Warehouse. Jest to wspólne przedsięwzięcie Banku Światowego i sygnatariuszy Porozumienia Paryskiego. Jego celem jest stworzenie publicznej, niezmiennej bazy danych kredytów węglowych w oparciu o blockchain Chia. Zasoby te byłyby wymienialne zgodnie z Artykułem 6 Porozumienia. Projekt Climate Warehouse zapewni światową infrastrukturę rynkową, która zmobilizuje działaczy środowiskowych do realizowania celów Porozumienia Paryskiego. Wpłynie ona także pozytywnie na przejrzystość oraz integralność środowiskową transakcji i międzynarodowych rynków kredytów węglowych. Wykorzystanie blockchainu Chia, będącego technologią bezpieczną, otwartoźródłową i inkluzywną, umożliwi łatwą implementację i zarządzanie oprogramowaniem Climate Warehouse wraz z węzłami danych, interfejsami programistycznymi oraz aplikacjami pomocniczymi. Climate Warehouse ma służyć jako publiczne źródło danych dotyczących światowego rynku kredytów węglowych zgodnie z Artykułem 6 Porozumienia Paryskiego.
W niedalekiej przyszłości Kostaryka ogłosiła współpracę z Chia Network. Jej celem było rozbudowanie otwartoźródłowego oprogramowania zarządzającego krajowymi wskaźnikami emisji CO2 o możliwość łatwej synchronizacji danych z Climate Warehouse. Kostaryka i Chia Network udostępnią ten system wszystkim 197 sygnatariuszom Porozumienia Paryskiego. Będą mogli wówczas dokonać integracji z bazą danych Climate Warehouse, aby zbudować przejrzyste, publiczne repozytorium offsetów węglowych. Umożliwi to handel tymi zasobami między różnymi rynkami oraz państwami w sposób globalny i niewymagający specjalnych permisji.
W tym samym miesiącu serwis The Information umieścił Chia Network na liście 50 najbardziej obiecujących startupów 2021.
15 listopada 2021 roku Chia Network opublikowała standard CAT1, tworząc tym samym autorski format tokenów CAT (Chia Asset Tokens). Przedsięwzięcie to napędza interoperacyjność pomiędzy XCH i emitentami różnorodnych tokenów CAT. Jednocześnie wydana została wersja Beta nowego, lekkiego portfela. Ułatwia on błyskawiczną synchronizację z blockchainem i zarządzanie saldem XCH oraz CAT.
W grudniu 2021 roku Chia Network wydała portal zawierający całą dokumentację projektu (docs.chia.net). Połączono w ten sposób bazę wiedzy dotyczącą blockchainu i algorytmu konsensusu Chia z informacjami na temat farmienia. Serwis zawiera również odnośniki do portalu chialisp.com, z którego deweloperzy mogą pozyskać wiedzę dotyczącą Chialisp.
W styczniu 2022 roku przedsiębiorstwo ogłosiło, że jeden z posiadaczy Grantu Kultywacyjnego Chia, Hashgreen, uruchomił swoją platformę DEX. W tym samym czasie jeden z deweloperów ekosystemu uruchomił swoją giełdę zdecentralizowaną – Tsunami.network. Członkowie społeczności opublikowali także serwis offerbin.io. Była to odpowiedź na wydanie pierwszego stablecoina (USDS) działającego na blockchainie Chia przez platformę Stably, a także na premierę systemu Ofert. Oferty umożliwiają dwóm osobom, które nigdy się nie spotkały, przeprowadzenie bezpiecznej transakcji między sobą. Dzięki mechanizmowi Ofert nie będą w stanie oszukać się nawzajem i nie będą również potrzebować żadnego depozytu do zabezpieczenia transakcji. Oferty umożliwiają użytkownikom samodzielny nadzór swoich transakcji. Oznacza to, że kupujący oraz sprzedający utrzymują kontrolę nad swoimi kluczami prywatnymi i coinami. Ryzyko kontrahenta, pośrednicy i prowizje są tutaj nieobecne. Kupujący i sprzedający mogą bezproblemowo tworzyć i akceptować Oferty z poziomu swoich portfeli Chia. Handlowanie USDS, XCH i wieloma tokenami CAT właśnie się rozpoczęło. Wsparcie dla Bitcoina oraz Ethereum pojawi się niebawem za pośrednictwem Stably i Prime Trust.