Zespół Kopalnie Krypto - wtorek 3 października 2023
Zdecentralizowany stablecoin od CircuitDAO
To już ostatnia część serii artykułów, w której zagłębiamy się w temat stablecoinów na blockchainie Chia Network. Tym razem opowiemy sobie o powstającym protokole stablecoinów, który jeśli wszystko potoczy się dobrze, zagości na łańcuchu bloków Chia. Poprzednie dwie publikacje poruszające zagadnienie stablecoinów wyposażyły nas w potężne zasoby wiedzy, dzięki którym zrozumienie wyżej wspomnianego protokołu nie będzie niczym trudnym. Meta już blisko – zaczynamy ostatnią prostą.
Poznajcie CircuitDAO
Pamiętacie jeszcze protokół pożyczkowy AAVE, o którym pisaliśmy w jednym z wcześniejszych artykułów? CircuitDAO jest czymś bardzo podobnym i o ile opiera na się pożyczkach, o tyle z założenia nie powstał on jako czysty protokół pożyczkowy.
Intencją twórców CircuitDAO jest stworzenie zdecentralizowanego protokołu stablecoinów. Protokół ten powstaje na blockchainie Chia Network i jest źródłem tokenów Bytecash (BYC). Mają one z założenia utrzymywać wartość zbliżoną do dolara amerykańskiego. Innymi słowy, Bytecash ma być niczym innym jak stablecoinem żyjącym na łańcuchu bloków Chia. Pod maską BYC jest tak naprawdę tokenem CAT (Chia Asset Tokens), zatem wykorzystuje podstawowe mechanizmy ekosystemu.
Tak jak wspominaliśmy wyżej, CircuitDAO przypomina protokół pożyczkowy AAVE. Oznacza to tyle, że z protokołu CircuitDAO będzie mógł skorzystać każdy, a pozyskiwanie tokenów BYC będzie działać na zasadzie pożyczek.
CircuitDAO łączy się z portfelem Chia użytkownika, dzięki czemu otrzymuje on uprawnienia do blokowania środków w formie zabezpieczenia, a także pobierania określonych zasobów z portfela w przypadku likwidowania pożyczek.
Po co ten cały Bytecash?
Nie do końca udane początki stablecoinów w ekosystemie Chia opisaliśmy w poprzednim artykule tej serii. Dla przypomnienia: na łańcuchu bloków Chia istniał stablecoin USDS emitowany przez platformę Stably. Zabezpieczenie tego stablecoina przechowywane było przez powiernika – Prime Trust. Niestety utracił on rzekomo klucze prywatne zawierające aktywa klientów, przez co doszło do serii budzących wątpliwości decyzji. Koniec końców Prime Trust ogłosiło upadłość, a stablecoiny USDS utraciły swoją wartość.
Co możemy z tego wywnioskować? Po pierwsze: na blockchainie Chia nie ma obecnie żadnej implementacji stablecoinów, przez co nie jest on w pełni elastyczny pod względem płatności. Po drugie: wydarzenia z przeszłości nauczyły nas, że tzw. scentralizowane stablecoiny narażone są na bolesny upadek.
Twórcy CircuitDAO dostrzegli problemy związane z poprzednią implementacją stablecoinów na łańcuchu bloków Chia, kierując swoim projektem w stronę pełnej decentralizacji – podobnie jak ma to miejsce w przypadku protokołu AAVE. W związku z tym CircuitDAO postawiło na system pożyczek działający w pełni na blockchainie. Dzięki temu możliwe będzie utrzymanie jego otwartości i decentralizacji.
CircuitDAO jest protokołem w pełni przejrzystym, ponieważ wszystkie operacje odbywają się na blockchainie i są wymuszane przez inteligentne kontrakty. Nie istnieje żaden scentralizowany podmiot zarządzający depozytem, a jedynym sposobem odzyskania swojego zastawu jest spłata pożyczki Bytecash.
Jak CircuitDAO działa w praktyce?
Niemalże identycznie do protokołu pożyczkowego AAVE. Przede wszystkim przekazujemy do CircuitDAO swoje XCH w formie zabezpieczenia. W zamian możemy pożyczyć stablecoiny BYC. Jak zapewne się domyślacie, nie będziemy w stanie pożyczyć tokenów Bytecash o równowartości naszego zastawu. W przypadku protokołu CircuitDAO również mamy do czynienia z nadzabezpieczeniem pożyczki. Maksymalną ilością możliwego do pożyczenia BYC steruje współczynnik likwidacji. Przykładowo, jeśli będzie on wynosił 150%, to za XCH o wartości 600 dolarów będziemy mogli pożyczyć 400 dolarów w stablecoinach BYC. Twórcy protokołu CircuitDAO nie zalecają jednak pożyczania maksymalnej możliwej ilości. Lepiej pozostawić sobie bufor bezpieczeństwa i pobrać nieco mniej tokenów Bytecash. Dzięki temu unikniemy likwidacji naszego zabezpieczenia, gdyby cena XCH zaliczy gwałtowny spadek.
Każdą pożyczkę powinno się spłacić i nie inaczej jest w przypadku BYC. Użytkownicy mogą dokonać tego w dowolnym momencie. Muszą oni spłacić pożyczoną kwotę (kapitał) oraz uiścić opłatę stabilizacyjną (odsetki), która wzrasta, w miarę jak pożyczka pozostaje niespłacona. Po spłaceniu pożyczki odpowiadające jej tokeny Bytecash są spalane (wyrzucane z obiegu), a zabezpieczenie wraca do pożyczkobiorcy. Pożyczki mogą być spłacane w całości lub częściowo.
Od czego zależy wysokość opłat stabilizacyjnych?
Zacznijmy od tego, że CircuitDAO nie jest jedynie protokołem. To również organizacja zdecentralizowana (DAO), w związku z czym każdy może zostać jej udziałowcem. W tym celu należy wykupić odpowiednią ilość tokenów CRT. Im więcej ich posiadamy, tym wyższe mamy udziały. Wszystkie podejmowane decyzje muszą zostać poparte głosowaniem. Siła głosu danego członka zależy od wysokości jego udziałów w DAO.
Za pomocą tego właśnie mechanizmu ustalana jest wysokość opłat stabilizacyjnych. Stoją one na straży wartości Bytecash, utrzymując jego ścisłe powiązanie z wartością dolara amerykańskiego. Jeśli wartość BYC spadnie poniżej jednego USD, opłata stabilizacyjna wzrośnie. Pożyczanie Bytecash stanie się wówczas mniej atrakcyjne, a pożyczkobiorcy zaczną chętniej spłacać swoje pożyczki. Doprowadzi to do ograniczenia podaży BYC i wywrze presję na wzrost ceny tego tokena. Jeśli natomiast wartość Bytecash będzie wynosiła więcej niż jeden dolar, opłata stabilizacja zostanie obniżona. To z kolei zachęci użytkowników do pożyczania BYC, zwiększając jego podaż i obniżając cenę.
Próg likwidacji
Wyobraźmy sobie sytuację, w której pożyczamy pewną ilość Bytecash, a wartość XCH na rynku zaczyna spadać. Wówczas wartość pożyczki będzie większa niż wartość naszego zabezpieczenia. Taki scenariusz jest niedopuszczalny, ponieważ zaburzałby on płynność finansową całego systemu. Zapobiega temu próg likwidacji, który dba o to, aby pożyczki znajdowały się w stałym stanie nadzabezpieczenia.
W praktyce działa to następująco: jeżeli wartość zabezpieczenia spadnie poniżej progu likwidacji, pożyczka zostanie zlikwidowana. Wartość tego progu jest równa niespłaconemu zadłużeniu pomnożonemu przez współczynnik likwidacji. Jest on zawsze większy niż 100%, tak więc nawet jeśli XCH w trakcie procesu likwidacji będzie stale spadać, wartość zabezpieczenia w dalszym ciągu będzie przewyższać niespłacone zadłużenie.
W przypadku uruchomienia likwidacji zabezpieczenie zostaje sprzedane na aukcji w odniesieniu do niespłaconego długu (kapitał + naliczona opłata stabilizacyjna). Do tego dochodzi kara likwidacyjna w wysokości 13%. Stanowi to silną zachętę dla pożyczkobiorców Bytecash do uzupełnienia zabezpieczenia lub spłaty pożyczek, aby uniknąć likwidacji.
Podsumujmy to wszystko na przykładzie. Załóżmy, że obecny współczynnik likwidacji to 150%. Blokujemy w CircuitDAO nasze XCH o wartości 600 dolarów, a w zamian pożyczamy maksymalną dozwoloną ilość Bytecash – w tym przypadku 400 dolarów w BYC. Nie pozostawiliśmy sobie żadnego buforu bezpieczeństwa. Wystarczy, że wartość XCH spadnie nawet nieznacznie, a uruchomi się proces likwidacji. Wówczas z naszego portfela zabierane jest XCH będące obecną równowartością pożyczki (zabezpieczenie + wyrównanie). Dodatkowo użytkownik ponosi opłatę stabilizacyjną, a także karę likwidacyjną w wysokości 13% pożyczki. Właśnie dlatego nie warto pożyczać maksymalnej ilości tokenów względem zabezpieczenia, a jeśli już, to w przypadku spadku wartości XCH należy to zabezpieczenie uzupełnić lub po prostu spłacić pożyczkę.
Podsumowanie
Tutaj kończy się nasza przygoda związana z poznawaniem tajników stablecoinów na blockchanie Chia. Nauczyliśmy się wiele o pożyczkach w zdecentralizowanych finansach. Poznaliśmy również definicję stablecoinów i ich historię w ekosystemie Chia. Prime Trust natomiast posłużył nam jako przestroga ku centralizacji i cenna lekcja na przyszłość.
Cieszy nas natomiast fakt, że pośród społeczności Chia wciąż powstają nowe przedsięwzięcia rozbudowujące ten innowacyjny ekosystem. Przykładem jest tutaj CircuitDAO, które zamierza wykorzystać sprawdzone już mechanizmy, dostarczając zdecentralizowanego stablecoina na blockchain Chia. Nic nie jest pewne, lecz trzymamy kciuki za twórców CircuitDAO i z niecierpliwością oczekujemy dalszego rozwoju projektu.