Zespół Kopalnie Krypto - poniedziałek 9 stycznia 2023
Współpraca Chia Network z Circular Drives Initiative
Co łączy Chia Network z producentami nośników danych? Znacznie więcej niż mogłoby się wydawać. Należy zacząć od tego, że proces farmienia XCH opiera się na mechanizmie Proof of Space and Time (PoST). Oznacza to, że koparki służące do wydobycia wyżej wspomnianej kryptowaluty wyposażone są w dyski twarde. W związku z tym można uznać, że działanie całego blockchainu Chia zależne jest od przestrzeni dyskowej.
Niezachwiana dostępność nośników danych leży w najlepszym interesie Chia Network. Bez nich cały projekt nie miałby racji bytu. Korzystanie z innych technologii przeczyłoby idei Chia, która z założenia powinna być kryptowalutą ekologiczną i energooszczędną.
Jak zatem zadbać o dostępność dysków twardych? Poprzez ponowne wykorzystywanie nośników, które oficjalnie zakończyły swój cykl życia. Jest to ekologiczne podejście, dzięki któremu można w znacznym stopniu zredukować ilość elektrośmieci. Wpisuje się to doskonale w ideologię projektu Chia. W związku z tym jego twórcy nawiązali współpracę z największymi producentami nośników danych, takimi jak Seagate, Western Digital i Micron. Tak oto narodził się projekt Circular Drives Initiative.
Czym jest Circular Drives Initiative?
Circular Drives Initiative (CDI) jest efektem współpracy światowych liderów w branży cyfrowych nośników danych, centrów danych oraz technologii blockchain. Celem projektu jest zredukowanie ilości generowanych elektrośmieci, emisji gazów cieplarnianych i innych czynników. W tym celu Circular Drives Initiative zamierza promować i ułatwiać ponowne wykorzystywanie nośników danych w sposób bezpieczny. CDI będzie nieustannie przyjmować w swoje szeregi nowych członków. Umożliwi to zbudowanie obszernego ekosystemu. Partnerzy Circular Drives Initiative będą odpowiadać między innymi za wycofywanie z użytku i weryfikację nośników, bezpowrotne kasowanie danych, a także za kanały sprzedaży.
Czym zajmuje się Circular Drives Initiative?
CDI zajmuje się umacnianiem rynku cyfrowych nośników informacji. Opracowuje i promuje standardy oraz najlepsze praktyki dotyczące modeli biznesów opartych o gospodarkę cyrkularną. Obecnie najbardziej popularną praktyką jest fizyczne niszczenie nośników pod pretekstem zapobiegania nieautoryzowanemu dostępowi do danych. Istnieją jednak solidne zasady bezpieczeństwa i kasowania zawartości nośników. Umożliwiają one przekazywanie urządzeń nowym właścicielom bez ryzyka nieupoważnionego dostępu do newralgicznych informacji. W ten sposób możliwe jest ponowne wykorzystywanie nośników danych, zwłaszcza dysków twardych (HDD) oraz dysków półprzewodnikowych (SSD). Jednocześnie przyczynia się to do redukcji niszczonych urządzeń, a co za tym idzie – ilości generowanych elektrośmieci.
CDI wspomaga również przedsiębiorstwa w redukcji ryzyka odpowiedzialności. Pomaga firmom podejmować świadome decyzje dotyczące polityki przechowywania danych. Circular Drives Initiative zamierza w ten sposób umożliwić organizacjom ponowne wykorzystywanie nośników, nie naruszając przy tym bezpieczeństwa znajdujących się na nich danych.
Projekt dąży do nieustannego doskonalenia i kwantyfikacji wyników.
Geneza Circular Drives Initiative
Idea CDI zrodziła się w listopadzie 2021 roku. Jej założyciele zaczęli prowadzić spotkania w lutym 2022 roku. Organizacja została oficjalnie założona latem tego samego roku. Wczesną jesienią 2022 roku odbyło się pierwsze posiedzenie zarządu, które zapoczątkowało proces rejestracji nowych członków.
CDI zostało zwołane pod przewodnictwem Williama McDonough – dyrektora naczelnego przedsiębiorstwa McDonough Innovation. Jest on również słynnym projektantem idei Cradle to Cradle (ang. „od kołyski do kołyski”) oraz gospodarki o obiegu zamkniętym.
Czym jest gospodarka o obiegu zamkniętym?
Gospodarka cyrkularna zakłada, że pewne produkty projektowane są z zamiarem ich ponownego wykorzystania. Po wycofaniu produktu z użycia trafia on do kolejnej fazy. W zależności od swojego stanu może on zostać wykorzystany ponownie.
Produkty, które bezpowrotnie utraciły swoją funkcjonalność, a ich naprawa jest niemożliwa lub nieopłacalna, można przetworzyć na surowe materiały, a następnie wykorzystać je ponownie w procesie produkcyjnym.
Skąd można pozyskać dyski zatwierdzone przez CDI?
Na rynku nie pojawiły się jeszcze nośniki zatwierdzone przez Circular Drives Initiative. W przyszłości zostanie opublikowana lista dostawców sprzedających używane dyski. Będą to dyski, które wykorzystano jednokrotnie bądź dwukrotnie. Istnieje prawdopodobieństwo, że na wyżej wspomnianej liście znajdą się także sprzedawcy będący partnerami członków CDI.