Chia Network uruchomiła standard NFT

Zespół Kopalnie Krypto - sobota 30 lipca 2022

Chia Network uruchomiła standard NFT

Duże zmiany w ramach Chia Network. Sieć założona przez Brama Cohena (twórcę BitTorrenta) ogłosiła pod koniec czerwca, że uruchamia standard NFT1. Nowy projekt Chia jeszcze bardziej poszerza możliwości technologii NFT.

Skąd taki pomysł?

 

Specjaliści z sieci Chia przyznają, że z dużym zainteresowaniem – i od dłuższego czasu – śledzą działania społeczności NFT. Najpierw przyjrzeli się problemom wczesnych użytkowników tej przestrzeni, a później opracowali własny, rewolucyjny standard, który ma odpowiadać na najpilniejsze wyzwania i zwiększać adopcję nowej technologii. Chia Network chce w ten sposób wzmocnić niezależność rynku, uwiarygodnić historię wirtualnych produktów i przysłużyć się trwałości cyfrowej.

Skupienie na rzeczywistych potrzebach użytkowników jest zresztą charakterystyczne dla całej sieci – Chia to jeden z popularniejszych blockchainów typu open source zoptymalizowany pod kątem adopcji w realnym świecie. Innowacyjna, energooszczędna technologia Proof od Space and Time zapewnia bezpieczeństwo i prostotę użytkowania Bitcoina, a jednocześnie zużywa o wiele mniej energii i umożliwia inkluzywny dostęp do globalnego, zdecentralizowanego rynku finansowego. Chia, „zielona alternatywa”, ustanawia nowe standardy dla całej infrastruktury kryptowalut. Warto to podkreślać – tak samo jak warto trzymać rękę na pulsie i orientować się w obieranych strategiach rozwoju.

 

Kto na tym skorzysta?

 

Na tym etapie standard NFT1 ma przede wszystkim umocnić pozycję twórców, więc jest on opłacalny głównie dla artystów (grafików, muzyków, filmowców) i programistów. Chia udoskonala funkcjonalności NFT, które są unikalne dla ekosystemu, co przekłada się na jeszcze łatwiejszą obsługę – w efekcie nowy standard jest wygodny także dla kolekcjonerów. Z czasem na przełomowych funkcjonalnościach mogą skorzystać również inne branże. Technologia jest skalowalna i w zamiarze ma się przysłużyć jeszcze wielu biznesom i ich odbiorcom. Innymi słowy: standard NFT1 zapewnia ramy dla dalszej ewolucji w temacie własności dóbr cyfrowych.

Jak podkreśla Gene Hoffman, prezes Chia Network, standard NFT1 to tylko naturalne przedłużenie dotychczasowych działań sieci, której zawsze przyświecała ta sama misja: wyszukiwanie unikalnych rozwiązań, które będą odpowiedzią na realne potrzeby rynku. Nowy produkt zwiększa przejrzystość i przydatność dóbr cyfrowych, a także wspiera ich nowatorskie użycie. Istnieje szansa, że zaawansowana technologia zapewni Chia przewagę w ekosystemie. Hoffman deklaruje, że nowe rozwiązanie przebija systemy Ethereum i Solany, które już teraz mają dobrze prosperujące rynki NFT. Nowa platforma jest bardziej przyjazna dla środowiska od Ethereum, a przy tym stabilniejsza niż Solana, która ma na koncie solidne, niechlubne przestoje.

 

Co to oznacza dla Chia Network?

 

Wiele wskazuje na to, że uruchomienie standardu NFT przysłuży się samemu blockchainowi Chia. Niewykluczone, że taki ruch zwiększy popularność całej sieci i przyciągnie do inwestycji w zieloną kryptowalutę nowych chętnych. Wiemy już, że cena XCH nie poszybowała od razu w górę – zresztą, nikt się tego raczej nie spodziewał – ale stopniowy wzrost liczby osób zaangażowanych w farmienie to szansa na długofalowe efekty. Mamy nadzieję, że wraz z postępującą ewolucją systemu ludzie zrozumieją użyteczność nowego standardu, a wiedza na ten temat przebije się wtedy do szerszej publiczności. W takim – optymistycznym – scenariuszu użytkownicy zaczną kupować XCH, żeby zdobyć NFT Chia, a zmiany na giełdzie będą widoczne gołym okiem.

Do spektakularnego wzrostu sieci niezbędna jest uwaga grubych ryb w świecie krypto. Nie chodzi jednak o skrajności – zamiast influencera powodującego efekt pompy spekulacyjnej, przydałby się raczej organiczny wzrost użytkowników, którzy dostrzegliby potencjał i funkcjonalność Chia. Pod tym kątem wypuszczenie standardu Chia NFT1 może się okazać historycznym krokiem dla całej społeczności. Do zweryfikowania tych hipotez potrzeba jednak czasu.

 

NFT i główne kierunki rozwoju 

 

NFT to unikalny, niewymienialny token oparty na architekturze blockchain, który stanowi dowód posiadania danego przedmiotu. Sprawdza się to zwłaszcza w przypadku różnego rodzaju towarów cyfrowych – od wirtualnych dzieł sztuki, przez itemy z gier wideo, aż po niematerialne przedmioty kolekcjonerskie. W 2021 roku rynek NFT był warty 25 miliardów dolarów, a w 2022 jego wartość wciąż rosła – aż do niedawnego spadku na giełdzie, który objął również rynek kryptowalut i NFT.

Nowy standard jest też pewną wskazówką, jak Chia postrzega przyszłość samej technologii NFT. Oto zaproponowane kierunki rozwoju:

 

  • Tożsamość cyfrowa – podstawą jest jaśniejszy wgląd w pochodzenie danego NFT za pośrednictwem zdecentralizowanego identyfikatora (DID). Pozwala to na powiązanie tożsamości twórców z danym tokenem,

  • Chia Offers – dzięki systemowi Chia Offers kontrahenci mogą handlować swoimi NFT bez udziału pośredników, przy jednoczesnym honorowaniu tantiem dla twórców – takie rozwiązanie znacząco ogranicza ewentualne ryzyko,

  • Poprawa trwałości i przechowywania – nowy standard obsługuje wiele źródeł i skrótów kryptograficznych dla plików cyfrowych NFT oraz zapewnia lepszą trwałość aktywów powiązanych z niewymienialnymi tokenami.

 

Kluczowe projekty związane z NFT1

 

Przy opracowywaniu NFT1 Chia Network współpracowała z rozmaitymi artystami, community developerami i platformami handlowymi. Szeroko zakrojone konsultacje pozwoliły zaspokoić palące potrzeby zarówno twórców, jak i kolekcjonerów NFT.

Wśród kluczowych projektów warto wymienić zwłaszcza Dexi, SkyNFT oraz Spacescan.io. Dexi, wymiana peer-to-peer dla sieci Chia, w pełni wspiera transakcje NFT. Umożliwia handel NFT i CAT (Chia Asset Tokens) w ramach jednego interfejsu, oczywiście z dostępem do całej historii cen oraz wglądem w pozostające w obrocie kolekcje. SkyNFT to rynek NFT postawiony w oparciu o łańcuch bloków Chia. Obsługuje on mintowanie online, transfery i handel NFT, a także dodatkowe funkcje, które dają szansę otrzymania darmowych tokenów (w tym Free Mint oraz Open Box). Wreszcie: Spasescan.io zapewnia użytkownikom narzędzia do eksploracji NFT, a także wgląd w blockchain Chia przy pomocy szczegółowej analizy danych.

 

Unikalne PFP na pomoc świstakom

 

Na pamiątkę wprowadzenia nowego standardu NFT1 Chia wypuściła limitowaną edycję dziesięciu tysięcy unikalnych (wygenerowanych specjalnie na tę okazję!) zdjęć profilowych. Kolekcja NFT obejmująca szeroki wachlarz pikselowych stworzeń, tzw. PFP Chia Friends, została losowo rozdystrybuowana wśród członków społeczności. W ten sposób sieć nie tylko uczciła swój wkład w rozwój technologii, ale także wsparła szczytny cel. Transakcje NFT Chia Friends działają w oparciu o innowacyjną technologię opłat licencyjnych w łańcuchu bloków. W tym przypadku 100% wpływów z tantiemów ze sprzedaży wtórnej trafia na konto fundacji Marmot Recovery, która działa na rzecz zagrożonych świstaków.

 

Standard NFT1 – dowiedz się więcej

 

W sieci dostępna jest szczegółowa dokumentacja dotycząca NFT1 (niestety na chwilę obecną wyłącznie w języku angielskim). Zachęcamy do zapoznania się z tymi dokumentami wszystkim osobom, które rozważają mintowanie NFT – publikowanie tokenów w łańcuchu bloków Chia i wystawianie ich na sprzedaż. Tak, istnieje możliwość zarabiania na transakcjach NFT, przy czym zalecamy tutaj szczególną ostrożność i przestrzegamy przed beztroskim czy hazardowym podejściem – to specyficzne, niepłynne aktywa, z którymi wiąże się wysoki element ryzyka.powrót ››


Farma Chia:
Uprawiaj i zarabiaj

Nie wiesz jak zacząć? Nie martw się, jesteśmy po to, by Ci pomóc! Oferujemy dwie opcje: zbuduj własną koparkę lub skorzystaj z naszej oferty gotowych koparek. Nasz sprzęt to gwarancja stabilnej i wydajnej farmy Chia, co przekłada się na większe szanse na wydobycie bloków i zyski!

Home Line

HARVEY Home Lite
Koparka Chia - HARVEY Home Lite

Liczba kryptowalut: Chia + 3 Kryptowaluty

Przestrzeń do farmienia:  32TB 

Zużycie energii: 150W 

* Prezentowana grafika została wygenerowana przez AI i nie odzwierciedla dokładnego wyglądu rzeczywistego produktu.

HARVEY Home Max
Koparka Chia - HARVEY Home Max

Liczba kryptowalut: Chia + 7 Kryptowalut

Przestrzeń do farmienia:  64TB 

Zużycie energii: 160W 

* Prezentowana grafika została wygenerowana przez AI i nie odzwierciedla dokładnego wyglądu rzeczywistego produktu.

HARVEY Home Pro
Koparka Chia - HARVEY Home Pro

Liczba kryptowalut: Chia + 14 Kryptowalut

Przestrzeń do farmienia:  128TB 

Zużycie energii: 200W 

* Prezentowana grafika została wygenerowana przez AI i nie odzwierciedla dokładnego wyglądu rzeczywistego produktu.

Business Line

Koparka Chia - HARVEY Business Lite

Liczba kryptowalut: Chia + 50 Kryptowalut

Przestrzeń do farmienia:  108TB 

Zużycie energii: 280W 

* Prezentowana grafika została wygenerowana przez AI i nie odzwierciedla dokładnego wyglądu rzeczywistego produktu.

Koparka Chia - HARVEY Business Max

Liczba kryptowalut: Chia + 150 Kryptowalut

Przestrzeń do farmienia:  264TB 

Zużycie energii: 500W 

* Prezentowana grafika została wygenerowana przez AI i nie odzwierciedla dokładnego wyglądu rzeczywistego produktu.

Koparka Chia - HARVEY Business Pro

Liczba kryptowalut: Chia + 150 Kryptowalut

Przestrzeń do farmienia:  502TB 

Zużycie energii: 550W 

* Prezentowana grafika została wygenerowana przez AI i nie odzwierciedla dokładnego wyglądu rzeczywistego produktu.

Koparka Chia - HARVEY Business Pro +

Liczba kryptowalut: Chia + 150 Kryptowalut

Przestrzeń do farmienia:  1032TB 

Zużycie energii: 700W 

* Prezentowana grafika została wygenerowana przez AI i nie odzwierciedla dokładnego wyglądu rzeczywistego produktu.

  • Leasing
  • Zdalne Zarządzanie
  • Pełne Dostosowanie
  • Gwarancja
  • Wysoki Stosunek Wydajności do Ceny
  • Maksymalnie Zoptymalizowane

Nasi partnerzy:

Zapisz się do newslettera
 
Najważniejsze newsy i poradniki prosto na Twój e-mail
Proszę podać poprawny adres e-mail.
Proszę zaakceptować warunki newslettera

Made with 🖤 in Poland     All Rights © Reserved 2023