Dlaczego Chia? Część 3 - podejście firmy, zgodność z przepisami

Autor Zespół Kopalnie Krypto - piątek 17 marca 2023

Dlaczego Chia? Część 3 - podejście firmy, zgodność z przepisami

Pora na ostatnią część z cyklu „Dlaczego Chia?”. Skupia się ona na opisywaniu nowej zawartości głównej witryny projektu Chia. Dla przypomnienia – w pierwszej części wspomnieliśmy o praktycznych zastosowaniach tego innowacyjnego blockchainu. W drugiej opisaliśmy wybrane aspekty technologii, która stanowi fundament tego ekosystemu. Poruszone zostały także kwestie bezpieczeństwa. W ostatniej części przedstawimy podejście osób odpowiedzialnych za tworzenie łańcucha bloków Chia. Poruszymy również temat najistotniejszy – zgodność projektu z regulacjami prawnymi.

 

Podejście

 

Chia obejmuje zdyscyplinowane podejście, aby dotrzymać obietnicy, zgodnie z którą blockchainy i kryptowaluty staną się nowym Internetem dla Rynków finansowych. Biała księga Chia zawiera szczegółowe informacje na temat transformacyjnego wpływu, jaki programowalne pieniądze cyfrowe będą miały na finanse, wzbogacanie się, bezpieczeństwo, a ostatecznie cały koncept zaufania.

Biała księga opisuje, w jaki sposób Chia Network planuje wejść na rynek, wykorzystując w tym celu swoją formę korporacyjną. Wyjaśnia również zasady korzystania przez przedsiębiorstwo ze swojej prefarmy. W dokumencie tym przedstawiono również tokenomię Chia. Omawiane są także zasady kontroli, które dbają o to, aby prefarma była narzędziem bezpiecznym i przewidywalnym. Chia Network wykorzysta ją na potrzeby finansowania rozwoju, a ostatecznie da wszystkim użytkownikom możliwość uzyskania praw do jej części.

Plany i struktura przedsiębiorstwa są unikalne i obejmują wiele różnych dziedzin wiedzy. Można do nich zaliczyć sprzedaż oprogramowania korporacyjnego, zarządzanie projektami blockchainowymi, a także znajomość przepisów dotyczących papierów wartościowych. Z tymi ostatnimi spółka jest doskonale zaznajomiona, aby móc dysponować zasobami potrzebnymi do wdrożenia łańcucha bloków Chia w światowej infrastrukturze finansowej.

Technologia i podejście twórców Chia Network dały początek nowej sieci, która cechuje się ponadprzeciętnym poziomem bezpieczeństwa, zgodnością z przepisami i trwałością.

 

Zgodność z przepisami

 

Chia Network uważa, że musi zachować zgodność z przepisami na całym świecie, aby dotrzymać obietnic łańcuchów bloków nowej generacji. Celem przedsiębiorstwa jest stanie się publiczną spółką raportującą, która podlega amerykańskiej ustawie o papierach wartościowych z 1934 roku. Zabieg ten zapewni pełną przejrzystość działań mających wpływ na blockchain Chia.

Przedsiębiorstwo stale angażuje się w dialog z politykami, organami regulacyjnymi i rządami na całym świecie. Uważa, że obecne ramy regulacyjne mogą i powinny mieć zastosowanie do zasobów cyfrowych i łańcuchów bloków. Powinny również chronić konsumentów i innych użytkowników końcowych, nie tłumiąc jednocześnie innowacji. Prace Chia Network w zakresie zgodności z przepisami skupiają się na promowaniu adopcji kryptowalut i technologii blockchain. Firma stara się jednocześnie wymusić na branży zapewnienie większej ochrony konsumentów przed nielegalnymi działaniami i oszustwami.

Chia działa zgodnie z przepisami. Stara się, aby jej podejście zapewniało przejrzystość i możliwości kontroli niezbędne do budowania zaufania wśród konsumentów, przedsiębiorstw i rządów. Firma zdaje sobie sprawę, że przestrzeganie przepisów finansowych to jedyny sposób na zbudowanie łańcucha bloków, któremu świat może zaufać i na którym może polegać. W kontekście Stanów Zjednoczonych firma pozwala, aby jej papiery wartościowe były papierami wartościowymi, a jej towary towarami. Przedsiębiorstwo bierze jednocześnie pod uwagę fakt, że jego działalność podlega regulacjom SEC oraz CFTC.

Firma ogłosiła, że zamierza stać się publiczną spółką sprawozdawczą podlegającą amerykańskiej ustawie o papierach wartościowych z 1934 roku. Oznacza to, że planuje zachować pełną przejrzystość i zgodność z wymogami regulacyjnymi, zanim dokona jakiejkolwiek oferty papierów wartościowych.

Chia jest finansowana przez renomowanych inwestorów, w tym Andreesena Horowitza, Richmond Global Ventures, Slow Ventures, True Ventures, Greylock i DCM.

Prefarma składa się z natywnej waluty ekosystemu Chia – XCH. Chia Network nigdy nie sprzedawała jej w charakterze inwestycji. Jest to strategia, która sprzeciwia się oszustwom typu „pompuj i porzuć”. Polegają one na manipulowaniu instrumentami finansowymi poprzez przekazywanie fałszywych informacji potencjalnym inwestorom. Zazwyczaj metodę tę stosuje się w ramach nieuregulowanych ICO (ang. Initial Coin Offering), czyli procesu gromadzenia kapitału w postaci kryptowalut lub tokenów w formie zbiórki. Tego typu oszustwo prowadzi do niestabilności cen i handlu, przez co wielu konsumentów zostaje „pozostawionych z torbami”. Chia Network oraz SEC zgadzają się, że większość ICO to tak naprawdę nielegalne, niezarejestrowane oferty papierów wartościowych. W przeciwieństwie do większości przedstawicieli branży Chia Network uważa, że test Howeya nie jest trudny do zastosowania. Przedsiębiorstwo jest pewne, że XCH nie stanowi papieru wartościowego w świetle tego testu. Firma proaktywnie współpracuje z SEC.

 

Podsumowanie

 

W dzisiejszych czasach odnalezienie ekosystemu charakteryzującego się zgodnością z regulacjami prawnymi jest nie lada wyzwaniem. Obecnie większość ludzi ma swobodny dostęp do komputera, a stworzenie swojego forka popularnej kryptowaluty nie jest aż tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Programista-amator po zapoznaniu się z kodem źródłowym i przeczytaniu dokumentacji jest w stanie wprowadzić odpowiednie modyfikacje i wydać swoją wersję ekosystemu. Problem w tym, że o ile na papierze projekt taki może wydawać się wspaniały, o tyle od strony prawnej może być kompletnie niedopracowany. Zjawisko to doprowadziło do istnego wysypu setek przedsięwzięć kryptowalutowych, w ramach których zgodność z przepisami jest kompletnie ignorowana.

Chia Network objęła bardzo zdyscyplinowane podejście w kwestii budowy swojego ekosystemu. Przede wszystkim wszelakie jego aspekty zostały opisane w dokumencie biznesowym - białej księdze Chia. Ponadto projekt nie jest tworzony przez grupę entuzjastów kryptowalut, a legalnie działające przedsiębiorstwo o zdefiniowanej strukturze organizacyjnej. Firma kładzie szczególny nacisk na zgodność swojego projektu z regulacjami prawnymi wszystkich państw. To z kolei daje poczucie zaufania do opracowywanej przez Chia Network technologii. Z tego właśnie powodu blockchain ten powinien być postrzegany jako wzór w branży. Pozostaje jedynie obserwować dalszy rozwój tego projektu i mieć nadzieję, że trafi on na szczyt.powrót ››


 

Kontakt do nas

Szpitalna 12
32-500 Chrzanów

kontakt@kopalniekrypto.pl

Robert Wiecheć
+48 608 503 833

Roman Majewski
+48 530 474 039

Zapisz się do newslettera

 
Proszę podać adres e-mail
Proszę zaakceptować warunki newslettera