Czy XCH jest papierem wartościowym? Chia Network w drodze na giełdę

Autor Zespół Kopalnie Krypto - środa 1 marca 2023

Czy XCH jest papierem wartościowym? Chia Network w drodze na giełdę

Gene Hoffman, dyrektor generalny Chia Network, zapewnił, że token XCH nie jest papierem wartościowym. Podkreślił tym samym, że firma stara się zarejestrować w Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). XCH jest głównym coinem, który napędza pierwszą warstwę łańcucha bloków Chia Network.

Wypowiedź Gene’a Hoffmana stanowi zarazem odpowiedź na komentarz Gary’ego Genslera, przewodniczącego SEC. 25 lutego 2023 r. oznajmił on, że wszystkie kryptowaluty, oprócz Bitcoina, są papierami wartościowymi. Dodał również, że za każdym zasobem w przestrzeni kryptowalut kryje się zespół starający się wprowadzić swoje tokeny na rynek, przekonując inwestorów do ich zakupu. Według Gary’ego Genslera wyjątkiem od tej reguły jest wyłącznie Bitcoin.

Cytując przewodniczącego SEC:

„Za tymi kryptowalutami kryją się ludzie wykorzystujący zbiór skomplikowanych i prawnie nieprzejrzystych mechanizmów. Wszystko sprowadza się jednak do promowania swoich tokenów i wabienia inwestorów”.

Gary Gensler oparł swój tok myślenia o test Howeya. Zgodnie z nim token można uznać za papier wartościowy, jeżeli fundusze inwestowane są w projekt społecznościowy, w ramach którego w sposób uzasadniony oczekuje się, że zbiorowe wysiłki będą przynosiły korzyści. Wielu prawników finansowych obaliło jednak to twierdzenie. Orzekli oni, że oświadczenia i opinie Genslera nie mają mocy prawnej. Warto zaznaczyć, że przewodniczący Gensler założył, iż wszystkie zasoby cyfrowe, oprócz Bitcoina, są papierami wartościowymi. Według prawnika i dyrektora do spraw polityki Stowarzyszenia Blockchain Jake’a Chervinsky’ego, założenie to nie jest wiążące z punktu widzenia prawa.

Z dalszej wypowiedzi Jake’a Chervinsky’ego:

„SEC nie ma uprawnień do regulowania żadnego zasobu cyfrowego, dopóki nie udowodni swojej racji w sądzie. Musiałoby tego dokonać indywidualnie dla każdego zasobu z osobna, po jednym na raz”.

W reakcji na uwagi Gary’ego Genslera przewodniczącego SEC, dyrektor generalny Chia Network, Gene Hoffman, oświadczył, że XCH, natywny token firmy, nie jest papierem wartościowym. Zapewnił, że tokeny Chia (XCH) nigdy nie były publicznie wystawiane na sprzedaż, co stanowi wymóg klasyfikacji papierów wartościowych w teście Howeya. Oznajmił ponadto, że projekt zamierza zarejestrować akcje Chia w SEC, aby móc działać legalnie. Jeśli się to uda, coin Chia (XCH) stanie się pierwszą monetą, która tego dokonała.

Hoffman wyjaśnił, że sytuacja Chia różni się od Ripple. Mowa tutaj o byłym deweloperze Ripple, Matcie Hamiltonie, który twierdził, że rejestracja kapitału nie uchroni Ripple przed kontrolą SEC. Według Gene’a Hoffmana sprzedaż XRP przed zarejestrowaniem akcji Ripple było błędem.

 


powrót ››


 

Kontakt do nas

Szpitalna 12
32-500 Chrzanów

kontakt@kopalniekrypto.pl

Robert Wiecheć
+48 608 503 833

Roman Majewski
+48 530 474 039

Zapisz się do newslettera

 
Proszę podać adres e-mail
Proszę zaakceptować warunki newslettera