Ekosystem Chia w rozwoju - aktualizacje projektów społeczności

Autor Zespół Kopalnie Krypto - środa 7 grudnia 2022

Ekosystem Chia w rozwoju - aktualizacje projektów społeczności

Chia to nie tylko kryptowaluta – to również ekosystem ogólnego przeznaczenia. Oznacza to, że na blockchainie Chia mogą działać różnego typu rozwiązania rozbudowujące jego funkcjonalności. Społeczność Chia aktywnie udziela się w ramach budowy tej niezwykłej platformy, dokładając do niej kolejne cegiełki.

W ostatnim czasie powstało kilka nowych przedsięwzięć, a część już istniejących otrzymała znaczące aktualizacje. Postęp prac nad niektórymi z nich przedstawimy w tej garści newsów!

 

Druga odsłona Tail Database już w mainnecie!

 

1 grudnia 2022 r. twórca Tail Database ogłosił na swoim Twitterze, że jej kolejna edycja funkcjonuje już w głównej sieci Chia. Oznaczona numerem 2.0 wersja oparta została o technologię DataLayer Chia.

Czym jest DataLayer? Jest to opracowana przez Chia technologia zdecentralizowanej bazy danych ogólnego przeznaczenia. Umożliwia ona publikowanie różnego rodzaju treści, które mogą być później przeglądane przez innych użytkowników. Dane są niezmienne, podobnie jak blockchain Chia, lecz nie są w nim przechowywane. Zamiast tego w łańcuchu bloków przechowywane są tylko dowody istnienia danych wraz z prowadzącymi do nich łączami.

Tail Database 2.0 wykorzystuje DataLayer jako swój fundament. Przechowywane są w niej metadane tokenów. Korzystają z niej działające w ekosystemie Chia portfele, giełdy oraz inne aplikacje. Została wdrożona przez wiele platform, takich jak Dexie, Hashgreen, Goby lub OfferBin.

Tail Database nie jest jedynym tego typu rozwiązaniem opartym o DataLayer Chia. Należy pamiętać, że każdy tego typu projekt może osiągnąć spore rozmiary pod względem przestrzeni dyskowej. Warto zaopatrzyć się wówczas w dodatkowy dysk SSD, który pomieści kolejne bazy danych.

 

Blockchainowa dystrybucja gier – projekt Spriggan

 

Ponad dekadę temu zmieniły się trendy w sposobie dystrybucji gier komputerowych. Fizyczne nośniki optyczne z czasem zastąpiono możliwością pobierania gier bezpośrednio z Internetu. Ogromna obecnie popularność cyfrowych platform dla graczy, takich jak Steam, Origin lub Epic Games sprawiła, że wersje pudełkowe gier stały się przedmiotem kolekcjonerskim. W dzisiejszych czasach nabywamy klucz aktywacyjny, wprowadzamy go w odpowiednim serwisie i gra trafia do naszej biblioteki. Pobieramy i cieszymy się rozgrywką!

Jeden z członków społeczności Chia, Garrix, wpadł na pomysł połączenia powyższej idei z blockchainem Chia. W efekcie powstał projekt Spriggan. Jest to koncept cyfrowej platformy do dystrybucji gier. W swoim zamyśle ma on umożliwić twórcom publikowanie swoich produkcji. Zyski ze sprzedaży byłyby natomiast wypłacane w XCH. Z technicznego punktu widzenia oznacza to, że grę będzie można rozpowszechniać poprzez łańcuch bloków.

2 grudnia 2022 r. twórca projektu opublikował pierwszą wersję demonstracyjną klienta Spriggan. Na chwilę obecną pracuje on w oparciu o sieć testową Chia, lecz podstawowe funkcjonalności działają bez zarzutu. Przyszłość projektu zapowiada się ekscytująco, ponieważ może być to doskonała alternatywa dla „wielkich platform”, z której najbardziej skorzystają niezależni twórcy gier.

 

Nowy gracz pośród portfeli Chia – Hoogii w drodze do mainnetu

 

22 listopada 2022 r. w serwisie Reddit pojawiła się zapowiedź nowego portfela Chia – Hoogii. Rozwiązanie to wciąż jest w trakcie prac, w związku z czym działa obecnie w obrębie testnetu Chia. Po wdrożeniu wszystkich zaplanowanych przez deweloperów funkcji Hoogii oficjalnie trafi do mainnetu.

Hoogii działa jako rozszerzenie do przeglądarki Google Chrome. Na chwilę obecną nie ma informacji na temat wsparcia innych przeglądarek. Rozwiązanie można testować już teraz w obrębie testnetu. Można je pobrać z oficjalnej strony projektu: https://hoogii.app.

 

„Cat wallet” Chia – aktualizacja Pawket

 

3 grudnia 2022 r. aktualizacji doczekał się Pawket – portfel Chia, który w znacznym stopniu ułatwia przechowywanie swoich zasobów oraz dokonywanie transakcji. Występuje pod postacią interfejsu sieciowego (obsługa poprzez przeglądarkę internetową), a także jako aplikacja na telefon.

 

Lista zmian w najnowszej wersji Pawket obejmuje:


  • Udostępnienie kodu źródłowego – Pawket stał się oficjalnie aplikacją open source. Oznacza to, że każdy ma wgląd w jej kod i może stworzyć swój własny fork aplikacji. Wpływa to również pozytywnie na wiarygodność Pawket.

  • Możliwość dodawania kont na podstawie kluczy publicznych – tworzony jest wówczas portfel w trybie tylko do odczytu.

  • Możliwość użycia konta dodanego na podstawie klucza publicznego na potrzeby zainicjowania lub sfinalizowania transakcji offline.

  • Wsparcie dla blokowania coinów podczas transakcji.

  • Dodanie eksperymentalnego trybu szyfrowania/deszyfrowania wiadomości.

  • Możliwość przełączenia portfela Pawket w tryb offline – portfel odłączany jest całkowicie od sieci, co przybliża go działaniem do tzw. portfela sprzętowego (ang. hardware wallet).

 

Patrząc na powyższe zmiany można śmiało stwierdzić, że twórcy Pawket w znaczącym stopniu zadbali o bezpieczeństwo swojej technologii. Tego typu przedsięwzięcia z całą pewnością mają pozytywny wpływ na rozwój całego ekosystemu Chia Network.

 

Łączone oferty Dexie

 

20 listopada 2022 r. Dexie, zdecentralizowana giełda Chia (DEX), ogłosiła na swoim Twitterze wprowadzenie Automatycznie Łączonych Ofert. Idea jest bardzo prosta: mechanizm łączy oferty automatycznie, możliwie jak najbardziej dopasowując je do żądanej lub oferowanej kwoty. Uwzględnia przy tym najlepsze możliwe ceny.

Dexie pobiera 1% prowizji od połączonych ofert. Opłaty te trafiają do skarbca Dexie, a następnie są dzielone pomiędzy posiadaczy DBX (tokeny platformy Dexie).

 

Regulacje prawne globalnego rynku kryptowalut oczami głównego prawnika Chia

 

29 listopada 2022 r. odbyła się konferencja brytyjskiego dziennika Financial Times, w której wziął udział główny prawnik Chia Network – Thomas Chow. Przedstawił on swoje poglądy na temat regulacji globalnych rynków kryptowalut i zasobów cyfrowych.

Według Thomasa Chow powszechna adopcja branży kryptowalutowej wymaga zaakceptowania regulacji i scentralizowanych graczy. Jego zdaniem doprowadzą do tego konsumenci, którzy potrzebują ochrony i to nie tylko od strony przepisów. Według Thomasa stanowcze regulacje są konieczne, aby móc chronić konsumentów. Uważa także, że konsumenci będą potrzebować kogoś, kto zajmie się ich zasobami po śmierci i nie będzie musiał w tym celu poszukiwać ich kluczy prywatnych. Zdaniem Thomasa 99% konsumentów będzie potrzebować czyjejś pomocy – pomocnej dłoni scentralizowanego gracza.

 


powrót ››


 

Kontakt do nas

Szpitalna 12
32-500 Chrzanów

kontakt@kopalniekrypto.pl

Robert Wiecheć
+48 608 503 833

Roman Majewski
+48 530 474 039

Zapisz się do newslettera

 
Proszę podać adres e-mail
Proszę zaakceptować warunki newslettera