Podstawy blockchainu - zastosowania technologii

...

Autor

Zespół Kopalnie Krypto

W jednym z poprzednich artykułów przedstawiliśmy technologię blockchain, a także kwestie związane z jej bezpieczeństwem. Wspomnieliśmy, że łańcuchy bloków są kojarzone głównie z kryptowalutami. Nie da się zaprzeczyć, że stanowią one fundament ich działania, lecz tak naprawdę blockchain jest czymś znacznie więcej. W drugiej części sagi o podstawach blockchainu opowiemy, co dokładnie rozumiemy przez „znacznie więcej”. Innowacyjne systemy finansowe to raptem wierzchołek góry lodowej – pełen obraz spoczywa w głębi.

Zastosowania blockchainu

 

Technologia blockchain stworzona jest tak, aby mogła być korzystna i użyteczna dla wielu branż. Wiadomo, że zastosowanie łańcuchów bloków nie ogranicza się do żadnego konkretnego sektora, lecz są takie, dla których wdrożenie blockchainu zaowocuje wybitnymi korzyściami. Największe benefity płynące z szerszej adopcji tej technologii odczują szczególnie usługi finansowe, opieka zdrowotna oraz sektor związany z nieruchomościami.

Jako pierwsze na blat trafią usługi finansowe. Branża ta toczy zaciekłą walkę z wieloma wyzwaniami. Największe z nich? Transakcje cyfrowe. Właśnie one są głównym obszarem, który łańcuchy bloków starają się uleczyć i usprawnić. Mowa tu konkretnie o płatnościach i przekazach pieniężnych. Na technologii blockchain zyskają z pewnością transakcje transgraniczne, otrzymując zastrzyk witamin, w skład których wchodzi szybkość, bezpieczeństwo i niski koszt. A w jaki niby sposób blockchain dokonuje tych cudownych osiągnięć? Wytłumaczyliśmy to co prawda w poprzednim artykule, ale ujmijmy to za pomocą jednego słowa – decentralizacja. To dzięki tej cesze łańcuchy bloków eliminują potrzebę korzystania z pośredników. Dzięki temu transakcje zyskują na szybkości, ponieważ stają się mniej skomplikowane. To z kolei wpływa pozytywnie na ich koszty. A co z bezpieczeństwem? Cóż, każdy pośrednik może być potencjalnym „złym graczem”. Takie czarne charaktery to ostatnie, czego chcemy w przypadku zarządzania naszymi funduszami.

Przejdźmy teraz do kolejnej branży, być może ważniejszej niż usługi finansowe. Mowa tutaj o opiece zdrowotnej. Spójrzmy prawdzie w oczy – spora ilość placówek medycznych w naszym kraju utknęła w papierowych latach 90., a jakiekolwiek próby komputeryzacji, o ile z pozoru pomyślne, kończą się jednym wielkim chaosem. Innymi słowy, systemy zarządzania dokumentacją medyczną kuleją. Można zrozumieć problemy związane z obiegiem dokumentów pomiędzy różnymi placówkami, ale jeśli bałagan występuje już w przypadku jednego obiektu, to jest co najmniej niepokojące. Lekarstwem na powyższe dolegliwości jest blockchain, który swoją budową może zniwelować przeszkody związane z interoperacyjnością, zgodnością z przepisami i wydajnością pracy opieki zdrowotnej. Łańcuchy bloków mogą odmienić sposób zarządzania i udostępniania dokumentacji medycznej. To z kolei może doprowadzić do stworzenia bezpiecznej, wydajnej i podlegającej kontroli infrastruktury. Blockchain mógłby zarządzać elektroniczną dokumentacją medyczną, umożliwiając pacjentom bezproblemowe przesyłanie informacji do różnych placówek i systemów opieki zdrowotnej bez polegania na przestarzałych, analogowych metodach. Zrobiło się trochę nudno, więc ujmijmy to prościej. Dzięki blockchainowi wszystkie szpitale, przychodnie, lekarze i pielęgniarki w końcu będą wiedzieć, co się dzieje. Koniec z bieganiną po korytarzach i „odbijaniem się od okienka do okienka”. Koniec marnowania papieru i taszczenia ze sobą ogromnych plików dokumentów.

Ostatnia na liście jest branża nieruchomości. Patrząc przez pryzmat poprzednich sektorów być może nie jest to aż tak istotna kwestia, niemniej jednak warto o niej wspomnieć. Blockchain jest w stanie zniwelować wszystkie problemy, z którymi boryka się obecnie handel nieruchomościami. Mowa tutaj konkretnie o transakcjach i prowadzeniu dokumentacji. Zdecentralizowany charakter łańcucha bloków skutecznie wyklucza zbędnych pośredników, tym samym usprawniając wszelakie procesy. Najważniejszy jednak jest fakt, że blockchain zapewnia wybitnie wysoki poziom bezpieczeństwa, zaufania i zgodności z przepisami. Wynika on z odpornego na manipulacje, niezmiennego zapisu transakcji, który ta technologia oferuje.

 

Gdzie obecnie wykorzystuje się blockchain?

 

Jak widać, technologia blockchain posiada ogromny potencjał, aby stać się nieodłączną częścią naszego życia. Niemniej jednak do tej pory nie przedstawiliśmy żadnych konkretów. Prawda jest taka, że w dzisiejszych czasach ludzie potrafią być nieufni i chcą żywych przykładów. Aby przekonać społeczeństwo do czegokolwiek, musi ono wiedzieć, że „to już się dzieje”. Nie inaczej jest w przypadku łańcucha bloków. Okazuje się, że wiele organizacji z różnych sektorów już teraz wdraża infrastruktury oparte na blockchainach. W swojej obecnej formie łańcuchy bloków wpływają pozytywnie na zrównoważony rozwój, zapewniają systemy zaopatrzenia łańcuchów dostaw i bezpiecznego zarządzania danymi sektora publicznego. Na ten moment warto wspomnieć o trzech przypadkach zastosowania tej technologii w praktyce. Każdy z nich jest odmienny z uwagi na charakter organizacji, którego dotyczy.

Zacznijmy od ochrony środowiska. Okazuje się, że technologia blockchain ma swój udział w dbaniu o przyszłość naszej planety. Chia Network nawiązała współpracę z Bankiem Światowym w celu opracowania międzynarodowej bazy danych dotyczącej rejestru emisji dwutlenku węgla. Zastosowano w tym celu łańcuch bloków Chia, dzięki czemu proces zakupu kredytów kompensujących emisję dwutlenku węgla jest drastycznie uproszczony. Ponadto technologia ta ułatwia dostęp do danych, zwłaszcza tym organizacjom i rządom krajów, które dopiero co dołączają do inicjatywy. Przybliża nas to o krok do neutralnego pod względem emisji dwutlenku węgla i zrównoważonego świata.

Blockchain został wdrożony także w przypadku łańcucha dostaw żywności. Potencjał łańcucha bloków dostrzegła amerykańska sieć sklepów Walmart. Dzięki integracji tej technologii pracownicy mogą w łatwy sposób śledzić pochodzenie produktów i aktualne ich lokalizacje. Wszystko to za pośrednictwem prostego systemu skanowania. Blockchain drastycznie skraca czas potrzebny do śledzenia pochodzenia żywności, usprawniając operacje i zmniejszając ilość odpadów papierowych oraz marnowanego jedzenia. Ponadto automatyzacja i zwiększona przejrzystość przyspieszają łańcuch dostaw, przynosząc korzyści firmie Walmart i jej klientom, zapewniając szybszy dostęp do towarów i usług. Niewykluczone, że do amerykańskiego giganta dołączą również sieci sklepów w innych krajach.

Ostatni przypadek zastosowania jest bardzo ciekawy, ponieważ dotyczy rządu Estonii. Patrząc na sposób implementacji technologii blockchain przez tamtejszy rząd nie można oprzeć się wrażeniu, że przedstawiciele partii rządzących pozostałych krajów powinni wyciągnąć zeszyty i uważnie notować. Wdrożony przez rząd Estonii blockchain KSI to solidny system, który zapewnia integralność i bezpieczeństwo danych. Przechowuje on wszystkie informacje dotyczące obywateli na rozproszonym, publicznym łańcuchu bloków. Mają oni zatem pełen dostęp i kontrolę nad swoimi danymi sektora publicznego, takimi jak dokumentacja medyczna i dokumenty rządowe. Jednostki mogą dzięki temu wchodzić w interakcję z usługami publicznymi, chroniąc jednocześnie swoją prywatność. KSI zapewnia również korzyści dla samego rządu Estonii. Zwiększa wydajność, przejrzystość i poziom zaufania w zarządzaniu danymi, ułatwiając usprawnienie procesów, zmniejszając biurokrację i minimalizując ryzyko oszustwa i korupcji.

 

Podsumowanie

 

Powyższe zastosowania stanowią dowód na to, że blockchain to nie tylko kryptowaluty. Jako technologia potrafi znacznie więcej i już teraz stosowana jest w obszarach newralgicznych, czego przykładem jest łańcuch bloków KSI należący do rządu Estonii. Świadomość istnienia blockchainu narasta z dnia na dzień. Obecnie technologia ta wdrażana jest przez organizacje, które dostrzegają płynące z niej korzyści. Wygląda jednak na to, że kiedy benefity te zostaną zauważone przez społeczeństwo, zacznie się ono domagać coraz to większej adopcji łańcuchów bloków. W dobie informacji cyfrowej ludzie zasługują na wysoki poziom bezpieczeństwa i przejrzystości.

powrót ››


Inne artykuły

Optymalizacja Koparki Chia - Klucz do Wydajności
Optymalizacja Koparki Chia - Klucz do Wydajności

W świecie kryptowalut wybór odpowiedniego sprzętu i oprogramowania jest kluczowy. Jednak samo posiadanie koparki to dopiero początek. Oto kilka porad, które pomogą Ci zrozumieć, jak zoptymalizować działanie Twojego sprzętu, zacząć przygodę z ekologiczną kryptowalutą Chia i zapewnić sobie stabilne wydobycie w tym dynamicznie rozwijającym się środowisku.

Czytaj ten artykuł
...

Autor

Zespół Kopalnie Krypto
Halving Chia Network - Analiza ceny XCH 05.03.2024
Halving Chia Network - Analiza ceny XCH 05.03.2024

W najnowszym materiale wideo zagłębiamy się w jeden z najbardziej oczekiwanych momentów w ekosystemie Chia – zbliżającym się halvingu. Jest 5 marca 2024 roku, a na zegarze halving.xchia.online odliczają się ostatnie dni i godziny do historycznego wydarzenia, które zmniejszy nagrodę za wydobycie bloku na blockchainie Chia o połowę. Omawiamy potencjalne skutki dla dystrybucji i wartości kryptowaluty Chia, badając zarówno aktualne trendy, jak i możliwe scenariusze po halvingu.

Czytaj ten artykuł
...

Autor

Zespół Kopalnie Krypto
Kopanie Chia w nowoczesnym wydaniu: Harvey Home Max
Kopanie Chia w nowoczesnym wydaniu: Harvey Home Max

Dzień dobry Państwu! Dzisiaj zapraszamy Was do naszego biura Kopalnie Krypto, gdzie przedstawimy najnowszy model koparki do kryptowaluty Chia – Harvey Home Max. W roli ekspertów występują: Konrad Duszyński, CEO projektu Kopalnie Krypto, oraz Bartosz Kubica, CTO projektu Kopalnie Krypto.

Czytaj ten artykuł
...

Autor

Zespół Kopalnie Krypto
Zapisz się na newsletter i odbierz darmowy przewodnik trendu AI:

Jak Rozpocząć Zarabianie na Kryptowalutach związanych z trendem AI!

Chcesz wejść w świat kryptowalut związanych z AI, ale nie wiesz, od czego zacząć? Pobierz nasz darmowy przewodnik i dowiedz się, jak bezpiecznie inwestować, maksymalizować zyski i unikać kosztownych błędów.

Regulamin & Polityka prywatności
Copyright © Kopalnie Krypto 2024
Obserwuj nas:
Youtube - Konrad Duszyński Facebook - Konrad Duszyński X - Kopalnie Krypto TikTok - Konrad Duszyński Linkedin - Konrad Duszyński