Aktualizacja klienta Chia - witamy wersję 1.8.2!

...

Autor

Zespół Kopalnie Krypto

Programiści Chia Network pracują w pocie czoła. Tak oto społeczność otrzymuje kolejną wersję klienta referencyjnego. Oznaczenie 1.8.2 to nic innego jak niezwykle istotne nowości. Wdrożony został mechanizm Clawback w obrębie transakcji. Pojawiło się także wsparcie dla poświadczeń weryfikowalnych (VC). Brzmi skomplikowanie, ale spokojnie – spieszymy z wytłumaczeniem.

Mechanizm Clawback w obrębie transakcji

 

Zacznijmy od czegoś łatwiejszego. Do tej pory transakcje kryptowalutowe wiązały się z pewną dawką stresu. Przesyłając komuś środki trzeba było upewnić się wielokrotnie, że wpisany klucz publiczny (adres odbiorcy) jest poprawny. Jedna pomyłka i nasze coiny trafiają w niebyt lub do niepożądanej osoby. Jesteśmy tylko ludźmi, a jak wiadomo – ludzie popełniają błędy. Nawet wielokrotne zweryfikowanie adresu niesie za sobą ryzyko, że przekręcimy tę jedną cyferkę lub literkę. Użytkownicy chcą prostego i bezstresowego sposobu dokonywania transakcji. Dzięki mechanizmowi Clawback nie musimy już brać odpowiedzialności za swoje pomyłki.

Skupmy się najpierw na użytkownikach chcących przesłać komuś swoje fundusze. Mechanizm Clawback umożliwia im wycofanie omyłkowo dokonanych transakcji bez naruszania jednej z podstawowych cech blockchainu – niezmienności. Mówiąc prościej, jeśli prześlemy komuś niewłaściwą kwotę lub podamy nieprawidłowy adres portfela, możemy odzyskać swoje środki w terminie, który sami określamy. Użytkownik może skonfigurować swój portfel tak, aby każda transakcja mogła zostać wycofana przykładowo do godziny od momentu jej realizacji. Naturalnie funkcjonalność ta nie jest obowiązkowa. Długość blokady czasowej (okresu wycofania) może zostać dostosowana według upodobań dla poszczególnych transakcji. Sam mechanizm Clawback można również całkowicie wyłączyć.

Dowiedzieliśmy się, jak funkcjonalność ta działa po stronie nadawcy. Co zatem oznacza ona dla odbiorcy? Wszystko odbywa się w bardzo prosty sposób. W przypadku transakcji objętych mechanizmem Clawback odbiorca nie otrzymuje środków od razu. Zamiast tego pojawiają się one na liście transakcji przychodzących z odpowiednią adnotacją. Odbiorca ma wgląd w długość okienka czasowego, po upływie którego będzie mógł ręcznie odebrać należne mu środki. Każda transakcja, która nie została odebrana przez odbiorcę, może zostać wycofana, a środki trafią z powrotem do portfela nadawcy. Warto zatem pamiętać o obserwowaniu listy przychodzących transakcji i regularnym odbieraniu funduszy. Wówczas saldo zostanie zaktualizowane, a aktywa trafią ostatecznie na konto odbiorcy. Wszystko pięknie, ale nie wszyscy mają czas, żeby regularnie przeglądać listę transakcji i odbierać swoje krypto. Istnieją również osoby posiadające tysiące zakolejkowanych operacji, a wielokrotne klikanie przycisku „Odbierz” może prowadzić do zwyrodnień nadgarstka. Co zrobić w takiej sytuacji? Dla takich użytkowników przewidziano funkcję automatycznego odbierania. Po jej włączeniu w ustawieniach wszystkie fundusze objęte mechanizmem Clawback będą odbierane automatycznie. Jedynym warunkiem jest posiadanie uruchomionej aplikacji portfela. Należy mieć również na uwadze, że automatyczne odbieranie środków wiąże się z poniesieniem opłaty ustalonej indywidualnie dla każdej transakcji.

Lista transakcji przychodzących
Okno czasowe Clawback
Domyślny czas Clawback

Źródło: www.chia.net

Poświadczenia weryfikowalne (VC)

 

W nowej wersji portfela wdrożono także jeden z prymitywów (rdzennych funkcji) blockchainu Chia – poświadczenia weryfikowalne (VC). Reprezentują one oświadczenia dotyczące danych podmiotów (np. osób). Oświadczenia te są zweryfikowane kryptograficznie i odporne na manipulacje. W poświadczeniu weryfikowalnym musi zawierać się zaufana sieć wystawców, posiadaczy i weryfikatorów. Prymityw ten oparty jest na standardzie W3C i występuje pod alternatywną nazwą – weryfikowalne dane uwierzytelniające.

To tyle, jeśli chodzi o definicję. Jak to zazwyczaj bywa w ich przypadku – więcej w nich skomplikowanych słów niż zrozumiałej treści. Uprośćmy ją zatem. Poświadczenia weryfikowalne są jak cyfrowe dowody osobiste, dzięki którym użytkownicy mogą udowodnić pewne informacje na swój temat, nie zdradzając jednocześnie zbyt wiele.

Poświadczenia weryfikowalne

Źródło: www.chia.net

Wyżej wspomnieliśmy o zaufanej sieci wystawców, posiadaczy i weryfikatorów. Kim oni są i za co odpowiadają? Opiszmy ich zatem:

  • Wystawca – podmiot, który tworzy poświadczenia weryfikowalne dotyczące innego podmiotu.

  • Posiadacz – podmiot, którego dotyczy poświadczenie weryfikowalne. Jest on jego właścicielem - może z niego swobodnie korzystać i zarządzać nim. Posiadacz VC może dokonać operacji jego wycofania, jeśli bezpieczeństwo jego portfela zostanie naruszone. W ten sposób można zapobiec niewłaściwemu wykorzystaniu danych w łańcuchu bloków.

  • Weryfikator – podmiot, który sprawdza autentyczność poświadczeń weryfikowalnych przedstawianych przez ich posiadacza. Weryfikator posiada pełne zaufanie do wystawcy VC.

Wiemy już, czym są poświadczenia weryfikowalne. Dowiedzieliśmy się także, że zostały wprowadzone w nowej wersji klienta referencyjnego. Jakich funkcjonalności możemy się zatem spodziewać?

Wraz z wydaniem wersji 1.8.2 posiadacze VC otrzymują wgląd w listę poświadczeń weryfikowalnych przypisanych do ich portfela. Mogą również przeglądać dane przechowywane w obrębie każdego VC. W ich skład wchodzi DID emitenta VC, data wydania, data wygaśnięcia, typ, numer wersji, metadane, a także stały identyfikator tokenu VC na potrzeby audytu.

 

Podsumowanie

 

Jak widać, najnowsza wersja klienta referencyjnego Chia wprowadza dwie niezmiernie istotne funkcje. Pierwsza z nich, mechanizm Clawback, stoi na straży bezstresowego wykonywania transakcji, gdzie pomyłki nie są niczym strasznym. Druga funkcjonalność, poświadczenia weryfikowalne (VC), rozszerzają ekosystem Chia, dzięki czemu wykracza on daleko poza system finansowy. Patrząc na rozwój Chia Network można odnieść wrażenie, że tworzona w ramach projektu technologia zrewolucjonizuje nie tylko sposób, w jaki zarządzamy swoimi aktywami, ale też cały system obiegu informacji.

powrót ››


Inne artykuły

Efektywne Kopanie Chia - Jak wybrać odpowiedni Dysk Twardy?
Efektywne Kopanie Chia - Jak wybrać odpowiedni Dysk Twardy?

W najnowszym materiale video zbadamy istotne kryteria doboru dysku twardego do procesu kopania Chia. Zrozumiesz, że w tym kontekście to nie prędkość, ale wytrzymałość dysku odgrywa kluczową rolę.

Czytaj ten artykuł
...

Autor

Zespół Kopalnie Krypto
Czy kopanie kryptowalut jest dla Ciebie?
Czy kopanie kryptowalut jest dla Ciebie?

Czy kopanie kryptowalut to coś, w co warto dziś inwestować? A może to już przeżytek lub ryzykowna gra dla wybranych? W tym odcinku Arkadiusz Sikorski, Chief Operating Officer w Kopalnie Krypto, dzieli się konkretnymi wskazówkami, które pomogą Ci odpowiedzieć na pytanie: czy kopanie kryptowalut faktycznie jest dla Ciebie? Zamiast ogólników – liczby, scenariusze i praktyczne podejście. Sprawdź, kiedy inwestycja w koparkę kryptowalut ma sens, a kiedy… lepiej się jeszcze wstrzymać.

Czytaj ten artykuł
...

Autor

Zespół Kopalnie Krypto
Domowa Kopalnia Kryptowalut - koparki RTX w akcji
Domowa Kopalnia Kryptowalut - koparki RTX w akcji

W świecie kryptowalut liczy się nie tylko wydajność, ale i sprytne zarządzanie energią. W najnowszym filmie pokazujemy jak inteligentnie zaprojektowana kopalnia łączy kopanie kryptowalut z optymalizacją kosztów!

Czytaj ten artykuł
...

Autor

Zespół Kopalnie Krypto
Zapisz się na newsletter i odbierz darmowy przewodnik trendu AI:

Jak Rozpocząć Zarabianie na Kryptowalutach związanych z trendem AI!

Chcesz wejść w świat kryptowalut związanych z AI, ale nie wiesz, od czego zacząć? Pobierz nasz darmowy przewodnik i dowiedz się, jak bezpiecznie inwestować, maksymalizować zyski i unikać kosztownych błędów.

Regulamin & Polityka prywatności
Copyright © Kopalnie Krypto 2024
Obserwuj nas:
Youtube - Konrad Duszyński Facebook - Konrad Duszyński X - Kopalnie Krypto TikTok - Konrad Duszyński Linkedin - Konrad Duszyński