Mechanizm Clawback - nowa funkcjonalność w portfelu Chia Network
Autor
Zespół Kopalnie Krypto
Zespół Chia Network skupia swoją uwagę na praktycznych zastosowaniach blockchainu. Z tego właśnie powodu musi identyfikować słabe punkty w branży i budować niwelujące je narzędzia. Głównym priorytetem są tu kwestie bezpieczeństwa.
Wszystko zaczęło się od zaawansowanego systemu nadzoru, który zabezpiecza obecnie prefarmę. Narzędzie to połączyło ze sobą kilka aspektów nadzorczych Web3 w jedno rozwiązanie. O ile był to wyczyn technologiczny, o tyle narzędzie to nie będzie wykorzystywane przez większość użytkowników. Stało się jasne, że dopiero pojedyncze aspekty powyższego rozwiązania mogły odnaleźć swoje praktyczne zastosowania jako niezależne składniki portfela Chia.
Czym jest mechanizm Clawback?
W wielkim skrócie: użytkownicy mogą wycofywać transakcje XCH nie zaburzając przy tym niezmienności blockchainu.
Jeżeli użytkownik wprowadzi niepoprawną kwotę lub zły adres portfela odbiorcy, to taką pomyłkę będzie mógł wycofać za pomocą mechanizmu Clawback. Banki chronią swoich klientów przed oszustwami poprzez wycofywanie transakcji. Narzędzie Clawback Chia zapewnia taką samą funkcjonalność i bezpieczeństwo.
Jak działa Clawback?
Narzędzie Clawback generuje pośredni coin, którego nie można przesłać na adres docelowy, dopóki nie wygaśnie blokada czasowa. Tworzy ona okienko czasowe, w trakcie którego użytkownicy mogą wycofać pośredni coin z powrotem do swojego portfela jako standardowe XCH. Mechanizm Clawback umacnia poziom kontroli użytkowników w ramach zarządzania zasobami. Umożliwia im inicjowanie procedury odzysku aktywów i nakłada dodatkową ochronę na transakcje.
Obecna funkcjonalność i zastosowania
Prymityw Clawback posiada obecnie swoje dedykowane repozytorium GitHub. Na ten moment funkcjonuje jako narzędzie wiersza poleceń. Dzięki niemu programiści mogą lepiej zrozumieć tę technologię i zaimplementować ją we własnych portfelach. To niezależne narzędzie może zostać uruchomione równolegle z portfelem, aby aktywować funkcjonalność Clawback i wchodzić w interakcję z pośrednimi coinami, o których wspomniano w poprzednim akapicie. Technologia ta zostanie zintegrowana z portfelem referencyjnym Chia, aby zademonstrować użytkownikom benefity płynące z możliwości wycofywania transakcji. Na początku planowane jest wsparcie dla XCH. W kolejnych wersjach dodana zostanie obsługa tokenów CAT i NFT.
Plany na przyszłość – Clawback dla nadawców
Użytkownicy mogą skonfigurować swój portfel tak, aby mechanizm Clawback był domyślnie włączony w ramach wysyłania XCH. Jednocześnie możliwe jest ustawienie domyślnego okna czasowego (na przykład jednej godziny), w trakcie którego transakcję będzie można wycofać. Co więcej, o ile powyższe ustawienia mogą funkcjonować jako domyślne, o tyle użytkownicy wciąż mogą je nadpisywać, zmieniając blokady czasowe lub wyłączając Clawback całkowicie. Pozostali użytkownicy mają wgląd w listę oczekujących transakcji wraz z czasem pozostałym do wygaśnięcia blokady. Wszystkie środki znajdujące się w wyżej wspomnianym oknie czasowym lub takie, które z jakiegoś powodu nie dotarły do odbiorcy, mogą zostać wycofane z powrotem do portfela nadawcy.
Plany na przyszłość – Clawback dla odbiorców
Odbiorcy będą informowani o oczekujących transakcjach zainicjowanych poprzez narzędzie Clawback. Będą mieli jednocześnie wgląd w czas, po upłynięciu którego środki będą mogły oficjalnie trafić do ich portfela. Dopiero wtedy zasoby te zasilą saldo odbiorcy. Aby zwiększyć skuteczność odbierania środków po upłynięciu blokady czasowej, użytkownicy mogą aktywować mechanizm automatycznego pozyskiwania zasobów za określoną opłatą domyślną.
Inne artykuły
Czy opłaca się jeszcze kopać kryptowaluty?
W najnowszym materiale wideo Konrad Duszyński, CEO projektu Kopalnie Krypto, odpowiada na pytanie dotyczące opłacalności kopania kryptowalut w obliczu rosnących cen energii, zwłaszcza w krajach takich jak Norwegia. Konrad szczegółowo wyjaśnia, czym różni się koparka dyskowa od tradycyjnych koparek Proof of Work, opartych na układach graficznych.
Czytaj ten artykułAutor
Zespół Kopalnie Krypto
Chia Network - Nowe, Energooszczędne Oblicze Kryptowalut
Dziś mamy dla Was szczególne wprowadzenie do świata Chia Network - rewolucyjnej kryptowaluty, zaprojektowanej jako zielona alternatywa w uniwersum cyfrowych walut.
Czytaj ten artykułAutor
Zespół Kopalnie Krypto
Ile można zarobić inwestując 50 tys. zł w koparkę kryptowalut GPU?
Czy zastanawialiście się, ile można zarobić, inwestując 50 tysięcy złotych w koparkę kryptowalut opartą o karty graficzne? W najnowszym materiale wideo, Konrad Duszyński, CEO projektu Kopalnie Krypto, dzieli się swoimi doświadczeniami i szczegółowymi strategiami, które mogą przynieść Wam zyski rzędu 4-5 tysięcy złotych miesięcznie.
Czytaj ten artykułAutor