Czym są tokeny CAT, Oferty Chia i giełda dexie?

...

Autor

Zespół Kopalnie Krypto

Podczas poszukiwania informacji dotyczących Chia często można natrafić na tajemnicze tokeny CAT. Większość źródeł zakłada, że przeciętny użytkownik jest już z nimi zaznajomiony. W związku z tym wszelkie definicje są pomijane. W tym artykule przedstawimy definicję i zastosowanie tokenów CAT. Opiszemy również, jak można nimi bezpiecznie handlować...

Podczas poszukiwania informacji dotyczących Chia często można natrafić na tajemnicze tokeny CAT. Większość źródeł zakłada, że przeciętny użytkownik jest już z nimi zaznajomiony. W związku z tym wszelkie definicje są pomijane. W tym artykule przedstawimy definicję i zastosowanie tokenów CAT. Opiszemy również, jak można nimi bezpiecznie handlować poprzez Oferty Chia i w jaki sposób ułatwia to platforma Dexie.

 

Czym są tokeny CAT?

 

Tokeny CAT (Chia Asset Tokens) to wymienne tokeny, które powstają z XCH. Oznacza to, że istnieją w blockchainie Chia. Tokeny CAT można „oznaczyć” w taki sposób, aby nie dało się z nich korzystać tak jak ze zwykłego XCH. Często jednak możliwe jest „przetopienie” tokenu CAT i przekształcenie go z powrotem w XCH.

 

Rodzaje tokenów:

  • Tokeny wymienne można podzielić lub połączyć ze sobą. Można je również wymienić na inne tokeny o równej wartości. Odpowiednikiem w realnym świecie jest złoto, ropa i złotówki.

  • Tokeny niewymienne są niepodzielne i nie można ich łączyć. Są unikatowe, więc nie można ich podmienić. Przykładem z realnego świata mogą być samochody, karty baseballowe lub karty hotelowe.

 

Ciężko wyobrazić sobie proces tworzenia i przetapiania tokenów CAT. Najbardziej pomocnym przykładem byłaby miedź i monety groszowe:

  • Z arkusza miedzi można wybić monety groszowe. Ich wartość nominalna nie łączy się bezpośrednio z wartością miedzi, z której powstały. W przypadku Chia, jeśli posiadamy ułamkowe części XCH, możemy stworzyć tokeny CAT. Ich wartość nie jest równa wartości XCH, z którego powstały.

  • Monety groszowe można przetopić z powrotem w miedź. W przypadku Chia możliwe jest przetopienie tokenów CAT, przekształcając je w XCH. Należy mieć na uwadze, że to tylko analogia – przetapianie monet będących w obiegu jest nielegalne.

Każdy token CAT trzyma się ustalonych na etapie jego tworzenia reguł. Użytkownicy posiadają pełną kontrolę w zakresie tworzenia i przetapiania swoich zasobów. Tokeny CAT można wykorzystać między innymi do tworzenia stablecoinów, emisji standardowych akcji oraz akcji z prawem głosu.

 

Czym różnią się od siebie tokeny CAT?

 

Wszystkie tokeny CAT dzielą identyczny kod bazowy, napisany w Chialisp – języku programowania Chia. Różnią się jednak zasadami emisji. Zapisane są one w innym programie Chialisp o określonej strukturze. Program zarządzający zasadami emisji nosi nazwę TAIL (Token and Asset Issuance Limiter). Programy TAIL są jedynym czynnikiem, który odróżnia od siebie poszczególne tokeny CAT. Innymi słowy, jeśli dwa tokeny CAT korzystają z tego samego TAIL, są tego samego typu. TAIL definiuje token CAT.

 

Jakie funkcjonalności może posiadać TAIL?

 

Każdy TAIL posiada zestaw argumentów, które muszą zostać do niego przekazane. Poza tym zakres funkcjonalny danego TAIL ustalany jest wedle życzenia twórcy. Głównym zadaniem TAIL jest sprawdzanie, czy wszystkie tokeny CAT stosują się do swoich zasad. Programy TAIL mają możliwość dodawania nowych warunków, unieważniania całości wydatków, a nawet tworzenia nowych coinów.

 

Poszczególne tokeny mogą znacząco różnić się wymogami emisji i przetapiania. Decyduje o tym wyłącznie twórca tokenu CAT. Oto kilka przykładów:

  • Stablecoiny – twórca będzie chciał wyemitować nowe tokeny w miarę zdobywania środków do ich opłacenia.

  • Tokeny w ograniczonym nakładzie – twórca będzie chciał stworzyć pojedynczą partię tokenów. Zyska w ten sposób pewność, że nie powstanie więcej tokenów tego typu.

  • Tokeny wykupu aktywów – twórca będzie chciał umożliwić posiadaczom tokenów CAT przetopienie ich z powrotem w XCH, jeżeli będą przestrzegać ustalonych reguł.

W każdym z powyższych przypadków program TAIL zostanie uruchomiony w momencie wydania tokenu. Twórca zyska wówczas kontrolę nad tworzeniem i przetapianiem zasobu. TAIL może być również zależny od innych coinów w blockchainie Chia. Przykładem mogą być Zdecentralizowane Identyfikatory (DID). Zapewnia to olbrzymią funkcjonalność i kompatybilność między tokenami CAT. Ponadto otwiera to furtkę do zdecentralizowanej emisji. Innymi słowy, TAIL może być zaprojektowany tak, aby każdy był w stanie bezpiecznie tworzyć nowe coiny.

 

Czy to oznacza, że programy TAIL są wszechmocne?

 

Nie, w żadnym wypadku. Biorąc pod uwagę powyższe funkcjonalności wydawałoby się, że TAIL mogą zrobić wszystko. Ich zakres działania jest jednak ograniczony. Wyłącznie właściciel tokenu CAT może uruchomić program TAIL. Twórca tego tokenu nie może zamrozić lub skonfiskować funduszy bez zgody właściciela. Oznacza to, że funkcjonalność TAIL ogranicza się do tworzenia i przetapiania. Tylko właściciel ma dostęp do swoich tokenów CAT.

 

Oferty Chia

 

W poprzedniej części artykułu dowiedzieliśmy się, że tokeny CAT są wymienne. Oznacza to, że dany token CAT można wymienić na zupełnie inny token lub XCH. Pozostaje tylko pytanie: Jak dokonać takiej wymiany w prosty i bezpieczny sposób? Twórcy blockchainu Chia wzięli tę kwestię pod uwagę, w odpowiedzi tworząc Oferty Chia.

 

Czym są Oferty Chia?

 

Oferty Chia (ang. Chia Offers) umożliwiają kupującym i sprzedającym bezproblemowe tworzenie i przyjmowanie ofert z poziomu swojego portfela Chia. Oferty umożliwiają dwóm osobom, które nigdy się nie spotkały, przeprowadzenie bezpiecznej transakcji między sobą. Dzięki mechanizmowi Ofert nie będą w stanie oszukać się nawzajem i nie będą również potrzebować żadnego depozytu do zabezpieczenia transakcji. Oferty umożliwiają użytkownikom samodzielny nadzór swoich transakcji. Oznacza to, że kupujący oraz sprzedający utrzymują kontrolę nad swoimi kluczami prywatnymi i coinami. Ryzyko kontrahenta, pośrednicy i prowizje są tutaj nieobecne. Dla porównania, użytkownik scentralizowanej platformy wymiany musi tymczasowo przenieść swoje zasoby cyfrowe na konto założone na tej platformie. Generuje to potencjalne zagrożenie bezpieczeństwa.

 

Dla kogo przeznaczone są Oferty?

 

Posiadacze kryptowaluty Chia: każdy posiadacz XCH może wymienić swoje coiny na inne tokeny CAT w blockchainie Chia. Gdyby użytkownik chciał pozostać w świecie kryptowalut, rezygnując jednocześnie z XCH, może wymienić swoje coiny na USDS (Stablecoin USD). Działa to również w drugą stronę – posiadacze USDS mogą w prosty sposób pozyskać XCH za pośrednictwem Ofert.

Przedsiębiorstwa będące nabywcami kredytów węglowych: firmy biorące udział w aukcjach kredytów węglowych w celu pozyskania tokenów CAT mogą skorzystać z Ofert, aby:

  • Nabyć USDS poprzez Prime Trust,

  • Wymienić USDS na tokeny CAT kredytów węglowych.

 

Dlaczego Oferty mają pozytywny wpływ na ekosystem Chia?

 

Bezpieczeństwo – użytkownicy samodzielnie nadzorują swoje transakcje, utrzymując kontrolę nad kluczami prywatnymi i coinami. Przesyłanie swoich zasobów do podmiotów trzecich nie jest konieczne. Pliki Ofert nie mogą stać się celem potencjalnych ataków. Nie można z nich również pozyskiwać kluczy prywatnych ich twórców.

Zapewnianie trwałości – Oferty kreują nowe zastosowania i możliwości wymiany tokenów CAT. Pogłębia to adopcję i rozwój ekosystemu Chia.

Zgodność – wszystkie Oferty działają w sieci peer to peer. Nie ma zatem potrzeby korzystania ze scentralizowanych giełd.

 

Jak uzyskać dostęp do Ofert?

 

Oferty są obecnie dostępne w oficjalnym portfelu Chia. Z mechanizmu Ofert można korzystać na trzy sposoby:

  • Konsumenci – interfejs graficzny (GUI),

  • Użytkownicy profesjonalni – interfejs wiersza polecenia (CLI) na potrzeby budowania skryptów,

  • Developerzy – dostęp do kodu źródłowego portfela w celu integracji Ofert ze swoimi aplikacjami. Przykładem takich aplikacji mogą być zdecentralizowane platformy wymiany (DEX).

 

Giełda dexie

 

Dowiedzieliśmy się już, czym są tokeny CAT. Poznaliśmy również sposób handlowania nimi poprzez Oferty Chia. Okazuje się jednak, że ręczne poszukiwanie interesujących nas plików Ofert może być uciążliwe i powolne. Naprzeciw użytkownikom wyszli niezależni developerzy chcący usprawnić proces wymiany zasobów w blockchainie Chia. W ten sposób powstały zdecentralizowane platformy wymiany (DEX) działające ekskluzywnie w oparciu o pliki Ofert Chia. Jednym z najlepszych serwisów tego typu jest dexie.

 

Czym jest dexie?

 

Dexie to zdecentralizowana giełda peer to peer (DEX). Można ją porównać do tablicy ogłoszeń, na której użytkownicy mogą zamieszczać swoje pliki ofert Chia. Pliki Ofert są całkowicie zdecentralizowane i niezależne od osób trzecich.

Dexie nie przejmuje środków na czas trwania transakcji. Pozostają one w portfelu twórcy Oferty aż do momentu jej zaakceptowania. Wówczas przekazywane są one bezpiecznie od twórcy Oferty do osoby, którą ją zaakceptowała. Cała operacja odbywa się bezpiecznie w ramach pojedynczej transakcji na blockchainie Chia. W procesie wymiany nie biorą udziału żadni pośrednicy.

 

Łączone oferty dexie

 

Dexie usprawniła działanie swojej platformy poprzez opracowanie Automatycznie Łączonych Ofert. Idea jest bardzo prosta: mechanizm łączy oferty automatycznie, możliwie jak najbardziej dopasowując je do żądanej lub oferowanej kwoty. Uwzględnia przy tym najlepsze możliwe ceny.

Dexie pobiera 1% prowizji od połączonych ofert. Opłaty te trafiają do skarbca dexie, a następnie są rozsyłane pomiędzy posiadaczy DBX.

 

Czym jest DBX?

 

DBX (dexie bucks) są oficjalnymi tokenami dexie. Ich posiadacze mogą brać udział w procesie zarządzania platformą. Upoważnia ich to również do pozyskiwania prowizji związanych z pracą protokołu. Dexie nie sprzedaje tokenów DBX. Są one rozsyłane pomiędzy użytkowników i współtwórców w ramach zachęty lub wynagrodzenia. Posiadacze DBX mogą zachować swoje tokeny lub wymienić je na inne zasoby. Całkowita ilość DBX jest ograniczona.

powrót ››


Inne artykuły

Portfel do Chia Network nie działa! - Uruchomienie koparki part.2
Portfel do Chia Network nie działa! - Uruchomienie koparki part.2

W najnowszym materiale wideo na blogu Kopalnie Krypto Konrad Duszyński prowadzi nas przez skomplikowany proces aktualizacji i zarządzania bazą danych dla blockchaina Chia Network. Śledźcie krok po kroku, jak Konrad pobiera, rozpakowuje i aktualizuje bazę danych korzystając z technologii BitTorrent, aby przyspieszyć i ułatwić proces synchronizacji.

Czytaj ten artykuł
...

Autor

Zespół Kopalnie Krypto
Koparka Kryptowalut - 6x RTX 4070 + HARVEY Home Max
Koparka Kryptowalut - 6x RTX 4070 + HARVEY Home Max

Witajcie! Dziś, 22 maja 2024 roku, mamy przyjemność zaprezentować Wam najnowszy materiał z Kopalnie Krypto. Nasz CEO, Konrad Duszyński, zabiera nas do jednego z naszych klientów, który zdecydował się na wykorzystanie energii słonecznej do zasilania swojej koparki kryptowalut.

Czytaj ten artykuł
...

Autor

Zespół Kopalnie Krypto
Serwis koparek GPU za kulisami pracy Kopalni Krypto
Serwis koparek GPU za kulisami pracy w Kopalnie Krypto

W nowym materiale wideo zapraszamy Was do naszego serwisu, gdzie codziennie pracujemy nad przywracaniem koparek kryptowalutowych do pełnej sprawności! Zobaczcie, jak wygląda nasza praca od kuchni, poznajcie detale konserwacji sprzętu oraz dowiedzcie się, co robić, aby maksymalnie wydłużyć żywotność swoich urządzeń.

Czytaj ten artykuł
...

Autor

Zespół Kopalnie Krypto
Zapisz się na newsletter i odbierz darmowy przewodnik trendu AI:

Jak Rozpocząć Zarabianie na Kryptowalutach związanych z trendem AI!

Chcesz wejść w świat kryptowalut związanych z AI, ale nie wiesz, od czego zacząć? Pobierz nasz darmowy przewodnik i dowiedz się, jak bezpiecznie inwestować, maksymalizować zyski i unikać kosztownych błędów.

Regulamin & Polityka prywatności
Copyright © Kopalnie Krypto 2024
Obserwuj nas:
Youtube - Konrad Duszyński Facebook - Konrad Duszyński X - Kopalnie Krypto TikTok - Konrad Duszyński Linkedin - Konrad Duszyński