Aktualizacja klienta Chia! Premiera Chia Network 2.0!

Zespół Kopalnie Krypto - poniedziałek 4 września 2023

Aktualizacja klienta Chia! Premiera Chia Network 2.0!

Nadeszła wiekopomna chwila! Chia 2.0 ujrzała światło dzienne! Mnóstwo nowych funkcjonalności, usprawnień, poprawek i aktualizacji protokołu. Jest się czym ekscytować, ale spokojnie – postaramy się was nie zanudzać technicznym żargonem, ale jeśli już, to tylko odrobinę. Poznajmy wspólnie tę kluczową aktualizację, którą Chia Network nazywa kolejnym krokiem w stronę lepszego blockchainu.

Zabezpieczenie na przyszłość – grinding plotów

 

Z początkiem roku Chia Network wprowadziła możliwość kompresowania działek i plotowania za pomocą kart graficznych. Funkcjonalności te były opcjonalne i dostępne dla doświadczonych użytkowników. W najnowszym wydaniu pojawiły się aktualizacje protokołu, które wdrażają te funkcje w pełnym zakresie. Wprowadzono jednak pewne ograniczenia, aby nie dopuścić do nadużyć w przyszłości.

Plotowanie za pomocą GPU umożliwia błyskawiczne tworzenie działek. Istnieje jednak ryzyko zbyt szybkiego ich generowania. Dlaczego „ryzyko”? Im szybciej, tym lepiej, prawda? Cóż, jeśli ktoś stworzy działkę za szybko (w mniej niż 28 sekund) i zrobi to w sposób ekonomiczny, będzie mógł w nieskończoność tworzyć i usuwać ploty bez konieczności zapisywania ich na dysku twardym. Takie zjawisko nazywa się grindingiem plotów i przypomina metodę Proof of Work, przecząc tym samym założeniom Proof of Space. Wyobraźmy sobie po prostu koparkę Chia wyposażoną w same karty graficzne, które tworzą tymczasowe ploty. Działka nie umożliwi wydobycia bloku, zostanie usunięta, a na jej miejscu błyskawicznie pojawi się kolejna. 

Przy obecnym sprzęcie grinding plotów nie jest możliwy, ale technologia nieustannie postępuje. W związku z tym Chia Network podjęła zapobiegawcze kroki już teraz. Ich celem jest odciągnięcie farmerów od prób grindowania i zachęcenie ich do przechowywania działek na dyskach twardych. W jaki sposób? Poprzez manipulowanie filtrem plotów.

Filtr plotów robi dokładnie to, na co wskazuje jego nazwa – przepuszcza lub odrzuca działki. Obecnie wartość tego filtru to 512. Oznacza to, że tylko jedna na 512 działek zostanie przepuszczona dalej i da farmerowi szansę na wydobycie bloku. Pozostałe 511 plotów nie zakwalifikuje się do rozwiązania danej łamigłówki kryptograficznej. W ten sposób możliwe jest zredukowanie ilości operacji odczytu i zapisu na dyskach twardych, wydłużając ich żywotność.

Chia Network zdecydowało, że co trzy lata wartość filtru będzie obcinana o połowę. Dzięki temu więcej działek będzie kwalifikować się do wydobycia bloku. Owszem, dyski twarde będą pracować nieco intensywniej, lecz dzięki temu grindowanie plotów za pomocą kart graficznych stanie się mniej opłacalne. Farmerzy otrzymają zachętę do korzystania z sieci zgodnie z założeniami jej twórców.

Zabieg ten reprezentuje jednocześnie znaczącą zmianę w protokole, zwaną także twardym forkiem. Zmiany te są na tyle drastyczne, że tworzą nowy blockchain składający się z węzłów, które dokonały aktualizacji. Zgodnie z polityką Chia Network twarde forki są ostatecznością, ponieważ prowadzą do powstawania niezgodnych ze sobą łańcuchów bloków, spośród których jeden przestrzega nowych zasad, a drugi trzyma się starego porządku.

Pierwsza redukcja filtru plotów będzie miała miejsce w czerwcu 2024 roku. Wtedy też nastąpi twardy fork.

 

Aktualizacja plottera Bladebit

 

Wersja 2.0 klienta Chia wprowadza szereg usprawnień w zakresie plotowania i farmienia. Zacznijmy od plottera Bladebit w wersji 3.0. Nowe wydanie umożliwia tworzenie skompresowanych działek w pamięci RAM za pomocą kompatybilnych kart graficznych lub procesorów. Taki sposób generowania plotów zużywa najmniej energii i nie męczy nadmiernie dysku SSD. Metoda ta wymaga 256 GB pamięci RAM w przypadku użycia karty graficznej lub 416 GB, jeśli zdecydujemy się skorzystać wyłącznie z procesora.

Większość farmerów nie ma dostępu do sprzętu klasy serwerowej lub stacji roboczych spełniających powyższe wymagania. W związku z tym w wersji 3.1 plottera Bladebit (zostanie ona opublikowania w kolejnej wersji klienta Chia) pojawi się wsparcie dla urządzeń posiadających raptem 64 GB pamięci RAM. Kluczem będzie w tym przypadku wspomaganie ze strony dysku SSD, lecz będzie się to wiązało z jego szybszym zużyciem.

 

Aktualizacja klienta Chia - wybór plottera
 

Źródło: chia.net

My jednak uważamy, że nie warto bawić się w półśrodki i zamęczać niepotrzebnie dysków SSD. W naszej ofercie znajdują się wysokiej jakości koparki Harvey, które spełniają wymagania dotyczące tworzenia skompresowanych działek w pamięci RAM. Mimo to jesteśmy podekscytowani możliwością wsparcia dla słabszych konstrukcji. Na wyżej wspomnianych zmianach nie muszą korzystać wyłącznie najmocniejsze urządzenia.

 

Więcej na temat kompresji plotów

 

Kompresja plotów zwiększa ilość działek, które możemy pomieścić na naszych dyskach twardych. To z kolei zwiększa ilość nagród. Trzeba jednak mieć na uwadze, że kompresja plotów wymaga późniejszej dekompresji, a za nią odpowiada moc obliczeniowa koparki. Innymi słowy, im bardziej skompresujemy działki, tym więcej przestrzeni dyskowej zaoszczędzimy, a dodatkową robocizną obarczymy nasze procesory. Kompresja plotów wymaga ponownego stworzenia wszystkich działek, ale nie ma się czym martwić – jest ona w pełni opcjonalna.

Stare, nieskompresowane ploty będą wciąż działać na blockchainie Chia 2.0. Mimo to większość farmerów powinno rozważyć ponowne zaplotowanie, aby zwiększyć swoje szanse wygranej. Nawet najniższe poziomy kompresji pozwolą wygenerować dodatkowe działki, nie wymagając przy tym zbyt dużej mocy obliczeniowej. Spory benefit przy stosunkowo niewielkim nakładzie pracy!

 

Zmiana strategii farmienia

 

W czerwcu 2024 roku wchodzi w życie twardy fork. Wówczas filtr plotów zostanie zredukowany o połowę i zacznie przepuszczać dwa razy więcej działek. Ilość plotów przeznaczonych do dekompresji wzrośnie dwukrotnie, a koparki z pewnością odczują to mocniej.

Farmerzy muszą się zatem upewnić, że po aktywacji twardego forku ich sprzęt nie zostanie przeciążony. W związku z tym Chia przygotowała zestaw narzędzi, dzięki którym farmerzy będą mogli dobrać poziom kompresji do mocy swoich koparek. Plotter Bladebit posiada funkcję symulacji, która pozwala oszacować ilość przestrzeni do farmienia w oparciu o poziom kompresji i konfigurację sprzętową.

 

Nowości w interfejsie użytkownika

 

Wyżej przedstawione zmiany odnalazły swoje odzwierciedlenie w interfejsie użytkownika. W wersji 2.0 klienta referencyjnego Chia otrzymujemy dostęp do kompresji plotów. Wsparcie dla tej funkcji można włączyć w nowej zakładce „Harvester”. Należy pamiętać, że farmienie za pomocą procesora z wykorzystaniem skompresowanych działek zużyje w przybliżeniu dodatkowe 500 MB pamięci RAM. Domyślnie wykorzystywana jest połowa wątków procesora.

 

Aktualizacja klienta Chia - kompresja plotów
 

Źródło: chia.net

W wersji 2.0 klienta pojawiła się także zakładka „Farm”. Pokazuje ona najważniejsze funkcje życiowe naszej farmy. Kliknięcie w pole „Sync status” umożliwi szybki przegląd blockchainu. Sekcja „Plots passing filter” ujawni nam wszelkie nieprawidłowości związane z pracą harvestera. Pole „Missing signage points” poinformuje nas o wszelkich niestabilnościach naszego łącza internetowego. Użytkownik uzyskuje również dostęp do informacji dotyczących poola, jeżeli w takowym się znajduje.

 

Aktualizacja klienta Chia - status farmy
 

Źródło: chia.net

Poza zakładką „Farm” dostajemy także sekcję „Harvester”. Możemy tutaj podejrzeć surową i efektywną przestrzeń dyskową, tym samym poznając miejsce zaoszczędzone na kompresji działek. W nowej zakładce ujrzymy również graf obrazujący opóźnienia w przesyle danych. Z czego one wynikają? Kompresja plotów wymaga ich późniejszej dekompresji. Procesor i karta graficzna muszą mieć czas na przeprowadzenie tej operacji. Stąd te opóźnienia. Za pomocą tego grafu farmerzy będą w stanie błyskawicznie zidentyfikować problemy związane z opóźnieniami dysków twardych dla różnych poziomów kompresji.

 

Aktualizacja klienta Chia - status harvestera
 

Źródło: chia.net

Ostatnią przydatną nowością w interfejsie użytkownika jest wsparcie dla lokalnej książki adresowej. Właściciel portfela będzie mógł zapisać wszelakie adresy XCH, zidentyfikowane identyfikatory (DID) lub nazwy domen w formie kontaktów – podobnie jak w telefonie. Ułatwi to z pewnością identyfikowanie poszczególnych transakcji.

 

Aktualizacja klienta Chia - kontakty
Aktualizacja klienta Chia - kontakty w transakcjach
 

Źródło: chia.net

Podsumowanie

 

Najnowsza aktualizacja klienta referencyjnego Chia to nie tylko garść poprawek w zakresie interfejsu użytkownika. Są to również usprawnienia „pod maską”. Na szczególną uwagę zasługuje pełna obsługa kompresji plotów, dzięki której koparki Chia będą w stanie generować zyski znacznie szybciej stosunkowo niewielkim nakładem dodatkowej pracy. Od pewnego czasu możliwe jest tworzenie działek za pomocą kart graficznych. Programiści Chia zadbali o to, żeby mechanizm ten nie był nadużywany, a sam blockchain pozostał wierny zasadzie Proof of Space and Time. Aktualizacja 2.0 jest istotnym kamieniem milowym w ekosystemie Chia i otwiera furtkę do kolejnych innowacji.powrót ››


Farma Chia:
Uprawiaj i zarabiaj

Nie wiesz jak zacząć? Nie martw się, jesteśmy po to, by Ci pomóc! Oferujemy dwie opcje: zbuduj własną koparkę lub skorzystaj z naszej oferty gotowych koparek. Nasz sprzęt to gwarancja stabilnej i wydajnej farmy Chia, co przekłada się na większe szanse na wydobycie bloków i zyski!

Home Line

HARVEY Home Lite
Koparka Chia - HARVEY Home Lite

Kryptowaluta: Chia - kompresja C3

Przestrzeń do farmienia:  60TB 

Średnie zużycie energii: 55W 

* Prezentowana grafika została wygenerowana przez AI i nie odzwierciedla dokładnego wyglądu rzeczywistego produktu.

HARVEY Home Max
Koparka Chia - HARVEY Home Max

Kryptowaluta: Chia - kompresja C3

Przestrzeń do farmienia:  100TB 

Średnie zużycie energii: 75W 

* Prezentowana grafika została wygenerowana przez AI i nie odzwierciedla dokładnego wyglądu rzeczywistego produktu.

HARVEY Home Pro
Koparka Chia - HARVEY Home Pro

Kryptowaluta: Chia - kompresja C3

Przestrzeń do farmienia:  180TB 

Średnie zużycie energii: 115W 

* Prezentowana grafika została wygenerowana przez AI i nie odzwierciedla dokładnego wyglądu rzeczywistego produktu.

HARVEY Home Pro +
Koparka Chia - HARVEY Home Pro +

Kryptowaluta: Chia - kompresja C3

Przestrzeń do farmienia:  340TB 

Średnie zużycie energii: 195W 

* Prezentowana grafika została wygenerowana przez AI i nie odzwierciedla dokładnego wyglądu rzeczywistego produktu.

Business Line

Koparka Chia - HARVEY Business Lite

Kryptowaluty: Chia (kompresja C5) i inne z PoST

Przestrzeń do farmienia:  260TB 

Średnie zużycie energii: 335W 

* Prezentowana grafika została wygenerowana przez AI i nie odzwierciedla dokładnego wyglądu rzeczywistego produktu.

Koparka Chia - HARVEY Business Max

Kryptowaluty: Chia (kompresja C5) i inne z PoST

Przestrzeń do farmienia:  500TB 

Średnie zużycie energii: 455W 

* Prezentowana grafika została wygenerowana przez AI i nie odzwierciedla dokładnego wyglądu rzeczywistego produktu.

Koparka Chia - HARVEY Business Pro

Kryptowaluty: Chia (kompresja C5) i inne z PoST

Przestrzeń do farmienia:  1000TB 

Średnie zużycie energii: 705W 

* Prezentowana grafika została wygenerowana przez AI i nie odzwierciedla dokładnego wyglądu rzeczywistego produktu.

  • Leasing
  • Zdalne Zarządzanie
  • Pełne Dostosowanie
  • Gwarancja
  • Wysoki Stosunek Wydajności do Ceny
  • Maksymalnie Zoptymalizowane

Nasi partnerzy:

Zapisz się do newslettera
 
Najważniejsze newsy i poradniki prosto na Twój e-mail
Proszę podać poprawny adres e-mail.
Proszę zaakceptować warunki newslettera

Made with 🖤 in Poland     All Rights © Reserved 2023