Portfel do Chia - jak i gdzie przechowywać XCH?

Zespół Kopalnie Krypto - czwartek 18 sierpnia 2022

Portfel do Chia - jak i gdzie przechowywać XCH?

Jeśli należycie do świata krypto już od jakiegoś czasu, na pewno nie raz spotkaliście się ze stwierdzeniem: „nie twoje klucze, nie twoje krypto”. A jeśli dopiero wkraczacie w ten świat i to sformułowanie nie obiło Wam się jeszcze o uszy, z radością wyjaśnię Wam, o co chodzi. Wytłumaczymy to sobie na przykładzie portfela do Chia.


Nie twoje klucze, nie twoje krypto


Aby dokonać swojego pierwszego zakupu kryptowaluty, musimy skorzystać z którejś z bramek do świata krypto. Najczęściej wybieranym (i chyba najprostszym) sposobem na wymianę pieniądza fiducjarnego (czyli takiego, jakim posługujemy się na co dzień) jest założenie konta na giełdzie kryptowalutowej. Gdy mamy już konto, wpłacamy tam swoje pieniądze tradycyjną metodą transferu – na przykład przelewem albo wpłatą za pomocą karty kredytowej/debetowej. Za pieniądze na naszym koncie giełdowym możemy kupić swoje pierwsze kryptowaluty.

Wielu początkujących inwestorów kryptowalutowych popełnia kardynalny błąd i traktuje giełdę jak swój portfel czy konto w banku. Niestety może to mieć tragiczne konsekwencje. Giełdy kryptowalutowe upadają i bywają hakowane, a środki takich klientów zostają wtedy bezpowrotnie stracone. Użytkownicy giełd pożegnali już w ten sposób miliardy dolarów. Największym i najbardziej dotkliwym incydentem był upadek giełdy Mt. Gox w 2014 roku. Straty użytkowników wyceniono wtedy na około 850 tys. BTC, które w przeliczeniu na dolary byłyby warte (w momencie pisania tego artykułu) około 20 miliardów USD. Nawet pomijając tak grube akcje jak przypadek Mt. Gox, upadki mniejszych giełd i ataki hakerskie pozostają dość częstym zjawiskiem. Dlatego tak ważne jest, żeby odpowiednio zadbać o bezpieczeństwo swoich kryptowalut.

Mam nadzieję, że rozumiecie już, dlaczego trzymanie swoich środków na giełdzie kryptowalut nie jest najlepszym pomysłem. Jeżeli to takie niebezpieczne, to w takim razie jak i gdzie powinniśmy je przechowywać? Odpowiedź brzmi: na zewnętrznym portfelu kryptowalutowym, zabezpieczonym technologią blockchain, do którego nikt poza Wami nie będzie miał dostępu.


Portfel Chia Network

 

Załóżmy, że macie już konto na giełdzie kryptowalutowej, gdzie można kupić kryptowalutę Chia (XCH) i chcielibyście ją przesłać na zewnętrzny portfel kryptowalutowy zabezpieczonym blockchainem Chia Network. Teraz trzeba wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Po pierwsze, giełda musi w ogóle dawać taką możliwość. Po przejściu do zakładki, gdzie można wybrać kryptowalutę, którą chce się wypłacić z giełdy (w tym przypadku XCH), powinna pojawić się opcja wybrania sieci Chia Network. Po drugie, trzeba wcześniej założyć portfel na blockchainie Chia Network zabezpieczony kluczem prywatnym. Jak to zrobić? Wystarczy przejść na oficjalną stronę Chia Network https://www.chia.net, wybrać zakładkę Download, a po załadowaniu się podstrony wskazać wersję oprogramowania odpowiednią dla Waszego systemu operacyjnego. W moim przypadku będzie to Windows.

Portfel Chia - wybór oprogramowania

W dalszej kolejności należy pobrać plik instalacyjny i rozpocząć instalację oprogramowania do obsługi blockchaina Chia. Po chwili oczekiwania operacja dobiegnie końca i wyświetli się okno z wyborem trybu klienta. Ukażą się tam dwie opcje:

Wallet Mode – czyli opcja z samym portfelem, w którym będziemy mogli bezpiecznie przechowywać nasze tokeny Chia (XCH). Ta wersja cechuje się szybką synchronizacją, bo nie wymaga pobierania dużej bazy danych.

Farming Mode – czyli to samo co w opcji Wallet Mode, a oprócz tego możliwość tworzenia plotów i farmienia kryptowaluty Chia (żeby się tym zająć, musimy spełniać odpowiednie wymagania sprzętowe). Ta wersja wymaga pobrania obszernej bazy danych, więc pierwsza synchronizacja może trwać bardzo długo.

Ponieważ interesuje nas opcja Wallet Mode, klikamy właśnie w tę zakładkę.

Portfel Chia - wybór wersji


Kiedy przejdziemy dalej, wyświetlą się dwie możliwości logowania: z założeniem nowego portfela (CREATE A NEW PRIVATE KEY) i na portfel już istniejący w blockchainie Chia przy pomocy tzw. „seeds” (IMPORT FROM MNEMONICS (24 WORDS)). Jako że nie mamy jeszcze swojego portfela, wybieramy opcję numer jeden.

Portfel Chia - logowanie

Po kliknięciu w zakładkę CREATE A NEW PRIVATE KEY Twój portfel na blockchainie Chia zostanie utworzony, a Twoim oczom ukażą się 24 słowa, czyli wspomniane seeds. Tu ważna uwaga: każdy portfel kryptowalutowy posiada klucz publiczny i klucz prywatny. Klucz publiczny jest zapisany na blockchainie i dostępny w zasadzie dla każdego, natomiast klucz prywatny zapewnia dostęp do zawartości portfela, więc powinien być znany wyłącznie jego właścicielowi. Ze względów bezpieczeństwa jest to ciąg przypadkowych znaków i cyfr – nie sposób go zapamiętać, a nawet ciężko go zapisać. Aby ułatwić zapamiętanie i/lub zapisanie klucza prywatnego, wykorzystuje się metodę szyfrowania za pomocą tak zwanego seedu. W uproszczeniu: seed to zaszyfrowany klucz prywatny, który zapewnia Ci dostęp do Twojego portfela z dowolnego miejsca na świecie. W przypadku blockchaina Chia seedy to 24 słowa następujące po sobie w odpowiedniej kolejności – należy więc wprowadzać je w prawidłowym porządku (w dowolnej lokalizacji i na dowolnym urządzeniu).

Portfel utworzony na blockchainie zostaje tam już na zawsze, a jedynym sposobem, by się do niego dostać, jest użycie klucza prywatnego. Jeżeli zgubisz bądź zapomnisz swoje seedy, nikt ani nic nie będzie w stanie odzyskać dostępu do tego portfela, a więc i do zdeponowanych tam kryptowalut. A zatem: portfel utworzony na blockchainie Chia to nie tylko bezpieczeństwo (skoro nikt poza Tobą nie ma do niego dostępu), ale również odpowiedzialność (bez seedów nigdy nie odzyskasz swoich kryptowalut).

Na potrzeby tego artykułu utworzyłem nowy portfel Chia i pokazałem Wam swoje seedy – mogłem to zrobić tylko dlatego, że nie mam zamiaru nigdy go używać. Natomiast Wy, ze względu na elementarne bezpieczeństwo, nie możecie nikomu udostępniać swoich seedów. Najlepiej zapiszcie je na kartce papieru, zróbcie jeszcze ze dwie dodatkowe kopie i ukryjcie je w bezpiecznych miejscach. W ten sposób uchronicie się przed utratą dostępu do swojego portfela Chia.

Gdy seedy będą już odpowiednio zabezpieczone, pozostaje nam kliknąć NEXT i przejść dalej.

Portfel Chia - nowy portfel


W dalszej kolejności wyświetla się panel zarządzania portfelem. Wystarczy poczekać, aż ikonki SYNCING i CONNECTED w prawym górnym rogu zaświecą się na zielono. Będzie to oznaczało, że Wasz portfel jest zsynchronizowany, połączony z siecią Chia i gotowy do użytku.

Portfel Chia - synchronizacja


Gdy Wasz portfel Chia będzie już połączony z blockchainem Chia, możecie przejść do zakładki RECEIVE, skopiować adres portfela i wkleić go w odpowiednie miejsce na giełdzie kryptowalutowej. Po dokonaniu transferu XCH powinny pojawić się w Waszym portfelu w ciągu kilku minut :)

Portfel Chia - adres portfelapowrót ››


Farma Chia:
Uprawiaj i zarabiaj

Nie wiesz jak zacząć? Nie martw się, jesteśmy po to, by Ci pomóc! Oferujemy dwie opcje: zbuduj własną koparkę lub skorzystaj z naszej oferty gotowych koparek. Nasz sprzęt to gwarancja stabilnej i wydajnej farmy Chia, co przekłada się na większe szanse na wydobycie bloków i zyski!

Home Line

HARVEY Home Lite
Koparka Chia - HARVEY Home Lite

Kryptowaluta: Chia - kompresja C3

Przestrzeń do farmienia:  60TB 

Średnie zużycie energii: 55W 

* Prezentowana grafika została wygenerowana przez AI i nie odzwierciedla dokładnego wyglądu rzeczywistego produktu.

HARVEY Home Max
Koparka Chia - HARVEY Home Max

Kryptowaluta: Chia - kompresja C3

Przestrzeń do farmienia:  100TB 

Średnie zużycie energii: 75W 

* Prezentowana grafika została wygenerowana przez AI i nie odzwierciedla dokładnego wyglądu rzeczywistego produktu.

HARVEY Home Pro
Koparka Chia - HARVEY Home Pro

Kryptowaluta: Chia - kompresja C3

Przestrzeń do farmienia:  180TB 

Średnie zużycie energii: 115W 

* Prezentowana grafika została wygenerowana przez AI i nie odzwierciedla dokładnego wyglądu rzeczywistego produktu.

HARVEY Home Pro +
Koparka Chia - HARVEY Home Pro +

Kryptowaluta: Chia - kompresja C3

Przestrzeń do farmienia:  340TB 

Średnie zużycie energii: 195W 

* Prezentowana grafika została wygenerowana przez AI i nie odzwierciedla dokładnego wyglądu rzeczywistego produktu.

Business Line

Koparka Chia - HARVEY Business Lite

Kryptowaluty: Chia (kompresja C5) i inne z PoST

Przestrzeń do farmienia:  260TB 

Średnie zużycie energii: 335W 

* Prezentowana grafika została wygenerowana przez AI i nie odzwierciedla dokładnego wyglądu rzeczywistego produktu.

Koparka Chia - HARVEY Business Max

Kryptowaluty: Chia (kompresja C5) i inne z PoST

Przestrzeń do farmienia:  500TB 

Średnie zużycie energii: 455W 

* Prezentowana grafika została wygenerowana przez AI i nie odzwierciedla dokładnego wyglądu rzeczywistego produktu.

Koparka Chia - HARVEY Business Pro

Kryptowaluty: Chia (kompresja C5) i inne z PoST

Przestrzeń do farmienia:  1000TB 

Średnie zużycie energii: 705W 

* Prezentowana grafika została wygenerowana przez AI i nie odzwierciedla dokładnego wyglądu rzeczywistego produktu.

  • Leasing
  • Zdalne Zarządzanie
  • Pełne Dostosowanie
  • Gwarancja
  • Wysoki Stosunek Wydajności do Ceny
  • Maksymalnie Zoptymalizowane

Nasi partnerzy:

Zapisz się do newslettera
 
Najważniejsze newsy i poradniki prosto na Twój e-mail
Proszę podać poprawny adres e-mail.
Proszę zaakceptować warunki newslettera

Made with 🖤 in Poland     All Rights © Reserved 2023