ChiaSwap - międzyłańcuchowy handel BTC/XCH już możliwy!

Autor Zespół Kopalnie Krypto - wtorek 20 grudnia 2022

ChiaSwap - międzyłańcuchowy handel BTC/XCH już możliwy!

13 grudnia 2022 r. zdecentralizowana giełda dexie ogłosiła na swoim Twitterze, że trwają prace nad integracją Bitcoina z ich serwisem. Zdecentralizowane wymiany kryptowalutami pochodzącymi z różnych blockchainów brzmią abstrakcyjnie. Okazuje się, że umożliwiająca to technologia istnieje już od kilku miesięcy i w końcu została dostrzeżona przez „dużego gracza”.

 

Czym jest ChiaSwap?

 

W styczniu 2022 r. światło dzienne ujrzał projekt ChiaSwap. Definiuje on protokół umożliwiający wymianę XCH na BTC i odwrotnie. Wykorzystuje do tego celu sieć Lightning Network. Projekt zakłada, że w wymianie nie będą uczestniczyć podmioty trzecie, takie jak w przypadku scentralizowanych giełd. Przedsięwzięcie to nie miało na celu stworzyć przyjaznego użytkownikowi narzędzia. Jest to tylko protokół, na bazie którego można zbudować inne - bardziej przyjazne dla użytkownika rozwiązania. Aby zrozumieć zasadę działania ChiaSwap, należy najpierw dowiedzieć się, czym jest Lightning Network.

 

Lightning Network – co to takiego?

 

Lightning Network to sieć działająca na blockchainie. Innymi słowy, jest to rozwiązanie warstwy drugiej, lub posługując się terminologią międzynarodową, off-chain. Sieć ta ma na celu ułatwienie przeprowadzania szybkich transakcji peer-to-peer. Umożliwia tworzenie transakcji bez konieczności rejestrowania każdej z nich w blockchainie głównym (L1). Lightning Network największą popularność zyskała dzięki integracji z Bitcoinem, lecz może działać także w innych łańcuchach bloków.

Lightning Network jest niezależne od Bitcoina, mimo powiązania z jego blockchainem. Podobnie jak każdy łańcuch bloków posiada swoje węzły i oprogramowanie, lecz jest w stanie komunikować się z łańcuchem głównym. Wejście lub wyjście z Lightning Network wymaga utworzenia specjalnej transakcji na blockchainie warstwy pierwszej. W przeciwieństwie do klasycznych transakcji blockchainowych te występujące w sieci Lightning Network są błyskawiczne. Nie trzeba czekać na potwierdzenie blokowe z sieci L1.

Żeby móc w pełni posługiwać się Lightning Network, należy dokonać wymiany swoich zasobów znajdujących się w blockchainie głównym na coiny off-chain. Za tego typu transfery odpowiada zintegrowany w Lightning Network mechanizm Submarine Swap. Jest to specyficzna pochodna atomowych swapów (ang. atomic swaps). Umożliwia bezpośrednią wymianę zasobów między portfelami, gdy chodzi o różne aktywa funkcjonujące w ramach dwóch niezależnych sieci. W przypadku Submarine Swap odnosi się to do obustronnego transferu zasobów on-chain <-> off-chain. Mówiąc prościej, jeżeli przeniesiemy swoje Bitcoiny do sieci Lightning Network, staną się one zasobami warstwy drugiej.

 

Jak zatem działa ChiaSwap?

 

ChiaSwap adaptuje rozwiązania opracowane przez twórców Lightning Network. Protokół ten wykorzystuje mechanizm Submarine Swap, aby dokonywać wymiany między Bitcoinami warstwy drugiej a Chia.

Protokół ChiaSwap został doceniony przez społeczność niecały rok po premierze, gdy został zintegrowany z rozwiązaniem o nazwie Chia Crypto Utils.

 

Krótki opis Chia Crypto Utils

 

Chia Crypto Utils to zbiór narzędzi usprawniających korzystanie z blockchainu Chia. Autor rozwiązania udostępnia je jako tzw. model obiektowy. Z uwagi na to, że zostało napisane w języku programowania Dart, możliwe jest błyskawiczne zaadaptowanie tego narzędzia na potrzeby aplikacji mobilnej lub aplikacji sieciowej.

 

Czego możemy się spodziewać w przyszłości?

 

12 grudnia 2022 r. w skład Chia Crypto Utils włączony został protokół ChiaSwap. Było to wydarzenie przełomowe dla tej technologii, ponieważ otworzyło furtkę do jej dalszej adaptacji. Niespełna 24 godziny później rozwiązanie zostało przetestowane przez giełdę dexie. Jej twórcy dokonali pomyślnej wymiany Bitcoina warstwy drugiej na Chia bez konieczności ingerencji pośredników. Można się zatem spodziewać, że w przyszłości na stronie głównej giełdy dexie pojawią się oferty obejmujące kryptowaluty z innych blockchainów.

Powyższe osiągnięcia są o tyle ekscytujące, że obecnie wiele projektów opartych o metodę Proof of Work traci na opłacalności. Konieczne będzie odnalezienie ekologicznej i bezpiecznej alternatywy, a Chia Network z pewnością będzie jedną z nich. Oczywiście można wymieniać aktywa cyfrowe za pomocą scentralizowanych giełd, jednak takie rozwiązanie jest trudniejsze, bardziej czasochłonne, wiąże się z większym ryzykiem i dodatkowymi opłatami. Jeżeli zdecentralizowane giełdy zaadaptują pomyślnie protokół ChiaSwap, tego typu transfery będą łatwiejsze i wygodniejsze niż kiedykolwiek wcześniej.

 


powrót ››


 

Kontakt do nas

Szpitalna 12
32-500 Chrzanów

kontakt@kopalniekrypto.pl

Robert Wiecheć
+48 608 503 833

Roman Majewski
+48 530 474 039

Zapisz się do newslettera

 
Proszę podać adres e-mail
Proszę zaakceptować warunki newslettera