09.11.2022

O Chia robi się coraz głośniej [PRASÓWKA]

O Chia robi się coraz głośniej [PRASÓWKA]

W październiku w światowych mediach przewinęło się sporo wzmianek na temat Chia Network – zwłaszcza w kontekście Climate Action Data Trust.

Portal Carbon Pulse jako jeden z pierwszych podał informację, że Bank Światowy (wraz z rządem Singapuru i stowarzyszeniem IETA) jeszcze w grudniu wypuści system metadanych, który zapewni transparentność handlu kredytami kompensacyjnymi. Zbiór danych na temat kredytów węglowych ma być oczywiście oparty na blockchainie Chia

Ten sam news pojawił się później także w Financial Times. Portale wspominają, że rejestr offsetów węglowych o nazwie Climate Action Data Trust miał się ukazać już dawno temu – pogłębiona debata i przedłużona faza testowa spowodowały jednak pewne opóźnienia. FT spogląda na technologię Chia z optymizmem – zdecentralizowana sieć będzie gwarantem jakości kredytów węglowych i pozwoli połączyć rynki kompensacyjne z całego świata, co stanowi szansę na rozwój tego sektora. Warto zauważyć, że Chia zaczyna funkcjonować w mediach jako argument przeciw sceptykom, którzy dyskwalifikują blockchainy z uwagi na ich energochłonność. Rzeczywiście, zużycie energii raportowane przez Chia jest o wiele niższe niż w przypadku innych łańcuchów bloków.

Media podkreślają też rosnącą rolę władz monetarnych Singapuru. Kreują się one na pionierów technologii blockchain, a ich kraj jawi się jako centrum zielonych finansów i kompensacji emisji CO2. Nie jest to zresztą stwierdzenie dalekie od prawdy. 31 października w Singapurze rozpoczęła się siódma edycja FinTech Festival – napisał o tym m.in. portal Yahoo Finance. W programie znalazły się wystąpienia ponad 850 ekspertów. Wśród najważniejszych keynote speakerów wymieniano Brama Cohena, którego znamy z roli CEO Chia Network.

O tym, że Bank Światowy zapewnił oficjalne wsparcie projektowi zbudowanemu na blockchainie, napisały także POLITICO i Ledger Insights. Ben Schreckinger z POLITICO zwrócił uwagę na to, że ekolodzy przestają traktować wszystkie blockchainy jako energożerne zło absolutne i zaczynają dostrzegać potencjał nowej technologii w walce z emisją gazów cieplarnianych. Zarówno dziennikarze POLITICO, jak i Ledger Insights zwrócili uwagę na to, że łańcuch bloków może wreszcie pomóc rozprawić się z oszustwami na rynku kredytów węglowych – do tej pory nierzadko zdarzało się bowiem, że nieuczciwe podmioty pozyskiwały podwójne finansowanie na ten sam cel.

Dzięki wzmiankom w mediach coraz więcej osób dowiaduje się o Chia Network, a także o korzyściach płynących z wykorzystania technologii blockchain do monitorowania, raportowania i weryfikacji transakcji na rynkach offsetowych.

 


powrót ››