03.11.2022

Chia Network AMA - bezpieczeństwo, szkolenia dla społeczności, ASIC

Chia Network AMA - bezpieczeństo, szkolenia dla społeczności, ASIC

28 października oficjalny kanał YouTube Chia Network zorganizował transmisję na żywo, w ramach której odpowiedziano na wiele pytań, a także przedstawiono garść aktualności na temat projektu. Po obejrzeniu materiału postanowiliśmy wyodrębnić najistotniejsze zmiany, które, miejmy nadzieję, niebawem staną się częścią projektu Chia. Dotyczą one głównie zabezpieczeń, lecz wspomniano również o relacjach ze społecznością Chia. 

 

Wiarygodność Chia rośnie, czyli zmiany w zabezpieczeniach pre-farmy

 

Pierwsza zmiana dotyczy tzw. Chia pre-farm. Co to takiego? Weźmy za przykład bitcoina, który naturalnie posiada ograniczoną podaż. W tym wypadku ustalono, że powstanie 21 milionów BTC i ani jednego więcej. Wraz z działalnością górników kolejne coiny tej kryptowaluty „rodzą się” i trafiają na rynek. Chia podeszła do tematu nieco inaczej. Stworzono tzw. Rezerwę Strategiczną, inaczej nazywaną pre-farmą. Mówiąc prościej – Chia Network Inc stworzyła 21 milionów XCH „z góry” i umieściła je w pierwszym bloku swojego łańcucha bloków, stając się jednocześnie właścicielem wszystkich tych coinów. Pierwotnie były one trzymane w dwóch różnych miejscach, a obecnie przeniesiono je do czterech autorskich portfeli, nad którymi Chia Network Inc posiada pełną kontrolę (tzw. custody wallet). Zrobiono to, żeby zwiększyć warstwę bezpieczeństwa coinów znajdujących się w pre-farmie. Dwa portfele zostały umieszczone w Ameryce Północnej, pozostałe zaś w Europie. Wszystkie cztery zostały rozproszone na całkowicie odciętych od sieci komputerach nazwanych Sprzętowymi Modułami Bezpieczeństwa (ang. „Hardware Security Modules”). Powyższe zmiany były odpowiedzią na obawy uczestników sieci dotyczących bezpieczeństwa pre-farmy. Wprowadzone zabezpieczenia są klasy korporacyjnej, co do tej pory było czymś niespotykanym w świecie kryptowalut. Z perspektywy przeciętnego użytkownika może to być jedynie kwestia czysto informacyjna, ale pamiętajmy, że dzięki takim działaniom Chia staje się bardziej wiarygodna. 

 

Spotkania i szkolenia dla społeczności

 

Podczas transmisji przedstawiono również nowego członka zespołu odpowiadającego za relacje z deweloperami. Wyraził on chęć zorganizowania spotkań dla programistów, które miałyby zachęcić społeczność do tworzenia swoich rozwiązań usprawniających projekt Chia. To oczywiste, że niezależni programiści chcieliby dołożyć swoją cegiełkę do projektu, ale prawda jest taka, że ich możliwości są ograniczone. Oficjalnie udostępniona dokumentacja to jedno, lecz spotkania i szkolenia z osobą mającą głębszy wgląd w projekt otworzyłyby furtkę do powstania wielu potencjalnych usprawnień w projekcie. Chia Network Inc nie jest w stanie zrealizować wszystkich pomysłów społeczności, zatem im więcej osób będzie w stanie dodać coś od siebie, tym lepiej. 

 

Dbałość o kwestie polityczne, czyli rozproszone zabezpieczenia oparte o ASIC

 

Wspomniano także o kolejnej warstwie zabezpieczeń, która rzekomo już niebawem ma stać się częścią blockchaina, a konkretnie o rozwiązaniach opartych o technologię ASIC. Nie dość, że będą czterokrotnie szybsze od rozwiązań, które mają zastąpić, zostaną rozproszone w wielu położeniach geograficznych, co będzie miało zalety nie tylko w odniesieniu do bezpieczeństwa, ale również do kwestii politycznych. Co to oznacza? Chia Network Inc chce zawczasu uniknąć sytuacji, w której przykładowo jedno państwo krzyczy do drugiego: „Jakim prawem w waszym kraju znajduje się większość węzłów Chia?!”. Jeżeli jedną z cech kryptowaluty jest równość wszystkich uczestników sieci, to równomierny rozkład węzłów między państwami jest poniekąd uzupełnieniem tej zasady.

Jak widać przyszłość projektu wygląda obiecująco. Stale udoskonalane zabezpieczenia, dbałość o relacje ze społecznością oraz aspekty będące nie tylko kwestiami technicznymi to tylko niektóre z przesłanek, które mogą świadczyć o tym, że Chia ma potencjał do zapewnienia sobie miejsca na krypto-podium.
 

 


powrót ››